
Masz kociaka? Wiesz, w takim razie, że musisz dbać o niego i ciągle kontrolować jego stan zdrowia, aby takowy nie zachorował. U kota ciężko odgadnąć jakiekolwiek emocje, ponieważ nie są one takie jak psy, że od razu wiemy, że coś jest nie tak, doskonale widzimy, kiedy pies jest zły, wesoły, chce się bawić czy też coś mu dolega.
W przypadku kotów, nie możemy takich emocji odczytać, ponieważ mają one ciągle taką sama minę. Jeśli ktoś mniej więcej zna się na emocjach tych zwierząt, to będzie wiedziała, kiedy dzieje się coś złego. Jednak większość ludzi posiadających koty, nie ma pojęcia, o co zwierzakowi chodzi i uważa, że po prostu jest to dość wybredne i humorzaste zwierzę, które, samo nie wie, czego chce. Jednak CI, którzy bardzo kochają swoje zwierzaki, nawet, jeśli nie bardzo znają się na ich dolegliwościach czy mowie ciała, starają się dokształcić, aby w razie, czego móc pomóc swojemu pupilowi. Jednak, aby cokolwiek wiedzieć, trzeba kota non stop obserwować. Jeśli mieszkamy w bloku, gdzie kot nie bardzo ma gdzie wyjść, to nie będzie z tym problemu. Gorzej z zaobserwowaniem czegokolwiek jest w przypadku, kiedy kot jest z nami na wsi i to tam mieszkamy. Co w tym kłopotliwego? A to, że taki zwierzak nie będzie siedział w domu, kiedy ma możliwość chodzenia po lesie i zapoznawania się z innymi kotami. Wtedy, kot pokazuje się tylko na noc żeby zjeść, a rano z powrotem go nie ma. Bardzo trudno u takiego aktywnego zwierzaka cokolwiek zobaczyć. Zazwyczaj takie koty są średnio nastawione na przyjaźń z człowiekiem, więc nie chce głaskania i przytulasków. Dlatego, bardzo trudno będzie nam go w ogóle złapać, aby go obejrzeć.
Niebezpieczne objawy i temperatura
Jeżeli zauważymy, że kot jest osowiały, nie chce się bawić swoimi ulubionymi zabawkami, nie jest chętny na mizianie, czego zwykle się domaga, a także wydaje się słaby, to trzeba zwrócić uwagę na takie zachowanie. Co to może oznaczać? To, żer kot ma wyższą temperaturę niż normalnie. Jest to w przypadku tych zwierząt niebezpieczne, ponieważ zmoże świadczyć o obecności wirusa w organizmie. Zawsze, trzeba na takie sytuacje odpowiednio reagować, szczególnie musimy przyglądać się pupilowi, jeśli w jego misce znajduje się ulubione jedzenie, a on nawet go nie powącha. Z reguły koty to żarłoki, więc taka wskazówka może nam pomóc w stwierdzeniu, że zwierzak źle się czuje.
Jeśli u naszego kota podejrzewamy temperaturę, to musimy mu ją zmierzyć. Do tego potrzebujemy odpowiedniego termometru, który szybko określi stan zwierzęcia. Nie może to być taki szklany, gdyż w jego przypadku, trzeba za długo czekać na pokazanie temperatury. To, czy kot nie ma gorączki możemy sprawdzić poprzez umieszczenie termometru w odbycie na głębokość około 2 cm. Trzeba jednak zwierzę mocno trzymać, aby nie zrobić mu krzywdy przez przypadku. Jeśli na termometrze pokaże się poniżej lub powyżej 38-39 stopni, to należy udać się do weterynarza.
Polecamy
Najnowsze
Dbaj o swojego domownika
Od dawna pies i kot to dwa najpopularniejsze zwierzęta, jakie Polacy trzymają w swoich domach. Opiekują się nimi, utrzymują i pieszczą... [...]