Jak zmierzyć temperaturę kotu?

Temperatura ciała to jeden z najbardziej istotnych parametrów, które należy wziąć pod uwagę w przypadku określania stanu zdrowia kota. Powinniśmy zatem wiedzieć, jak należy posługiwać się termometrem tak, aby pomiar mógł być możliwie najbardziej wiarygodny, a co najważniejsze – aby nie wyrządzić krzywdy naszemu pupilowi.

Po czym sprawdzić, że kot ma gorączkę?

Jeżeli zaobserwujesz, że Twój kot jest osowiały, nie chce się bawić i nie interesują go jego ulubione przysmaki, a jego ciało jest nieco cieplejsze niż zwykle, oznacza to, że może mieć gorączkę. Gorączka z kolei stanowi jeden z objawów infekcji, między innymi wirusowej, która mogła pojawić się w jego organizmie. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Należy przede wszystkim mieć świadomość tego, jaki zakres temperatury uznaje się za prawidłowy w przypadku kota. Zazwyczaj temperatura ta waha się w granicach 38-39 stopni Celsjusza. Należy jednak szczególnie podkreślić, że w przypadku kociąt do dziesiątego tygodnia życia temperatura jest nieco niższa i może wynosić około 36 stopni Celsjusza. Jeżeli chodzi natomiast o dorosłego kota, niepokój może wzbudzić temperatura wynosząca powyżej 39,5 stopni Celsjusza lub niższa od 37,5 stopni Celsjusza.

Jak należy mierzyć temperaturę kotu?

Jeżeli chcemy zmierzyć temperaturę kotu, powinniśmy zaopatrzyć się w termometr elektroniczny z krótkim czasem pomiaru. Najlepiej, aby termometr taki posiadał elastyczną końcówkę. Użycie zwykłego szklanego termometru rtęciowego jest w tym przypadku niedopuszczalne, ponieważ kot może być niespokojny podczas mierzenia temperatury, a to może doprowadzić do rozbicia termometru. Poza tym, warto podkreślić, że tego rodzaju narzędzia wymagają znacznie dłuższego czasu pomiaru.

Podczas pomiaru temperatury kotu powinna towarzyszyć nam druga osoba, która będzie w stanie przytrzymać pupila. W takiej sytuacji można spróbować unieruchomić na chwilę kota, owijając go kocem lub ręcznikiem. Na końcówkę termometru należy nałożyć wówczas wazelinę, unieść ogon kota i delikatnie umieścić termometr w jego odbycie, wsuwając narzędzie na głębokość około 2 centymetrów. Po odpowiednim czasie (określonym przez producenta) należy wyjąć termometr i sprawdzić wynik pomiaru.

Należy szczególnie pamiętać o tym, aby w żadnym wypadku nie podawać kotu jakichkolwiek leków, które będą w stanie obniżyć temperaturę. Jeżeli ma on gorączkę, należy w pierwszej kolejności skonsultować się z weterynarzem.

Powiązane artykuły

Kontakt
Telefon: +48 652 341 453
Email: mail@kot.net.pl
O nas
Strona miłośników kotów tych małych i tych dużych. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół ;)
Istnieją dwa sposoby ucieczki od prozy życia: muzyka i koty.
- Albert Schweitzer
Kot nadaje domowi duszę.
- Clebert

Cat food and accesories škrabadlá Hrană pentru pisică Arranhadores Drapaki

Kattenvoer en katten accessoires Tiragraffo Kaparófák αξεσουαρ για γατες Aliment et accessoires pour chat

Rascador Kratzbäume зоомагазин Aliment et accessoires pour chat Kratzbäume