Jak leczyć przeziębienie u kota?

Czy wiesz, że Twój kot również może się przeziębić, a przyczyny choroby mogą być takie same, jak w Twoim przypadku? Do przeziębienia kota także mogą doprowadzić nagłe skoki temperatury, przemoczenie lub przewianie. Tak samo jak w przypadku ludzi, tak u kotów wyróżnić można pewne czynniki sprzyjające przeziębieniu. Zalicza się do nich między innymi: spadki odporności spowodowane stresem, chorobami, czy jeszcze innymi czynnikami. W normalnych warunkach nie stanowi to wielkiego problemu, nie jest jednak rzeczą przyjemną. W skrajnych przypadkach natomiast zwykłe przeziębienie może stanowić czynnik zagrażający życiu kota, na przykład kiedy cierpi on na FAIDS.

Jakie są objawy przeziębienia u kotów?

Przeziębiony kot z reguły zaczyna kaszleć i kichać, a z nosa wycieka mu surowicza lub ropna wydzielina. Bardzo często zdarza się również tak, że zwierzak jest osowiały i nie ma zbytnio apetytu. Jeżeli podajemy mu suchą karmę, może być niechętny do jedzenia z powodu bólu gardła, które jest niekiedy typowe dla przeziębienia. Sucha karma prowadzi bowiem do podrażnienia i jest trudna do przełknięcia. Chory kot może mieć także podwyższoną temperaturę, powiększone węzły chłonne oraz zapalenie spojówek. Są to najczęściej występujące objawy przeziębienia u kotów.

Jak leczyć przeziębienie u kotów?

Chory kot powinien leżeć w ciepłym miejscu, najlepiej z dala od wszelkich przeciągów. Powinien mieć też dużo świeżej wody do picia. Powinniśmy zadbać także o smakowite i lekkostrawne jedzenie dla naszego pupila. Najlepiej, aby była to „mokra” karma, czyli mięso lub kocia konserwa.

Przeziębienie u kota należy leczyć poprzez podawanie specjalnych preparatów łagodzących chorobę. W razie konieczności zaleca się także stosowanie leków obniżających gorączkę, leków przeciwzapalnych i antybiotyków o szerokim spektrum działania. Nie należy samodzielnie leczyć kota. Konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem weterynarzem.

Powiązane artykuły

Kontakt
Telefon: +48 652 341 453
Email: mail@kot.net.pl
O nas
Strona miłośników kotów tych małych i tych dużych. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół ;)
Istnieją dwa sposoby ucieczki od prozy życia: muzyka i koty.
- Albert Schweitzer
Kot nadaje domowi duszę.
- Clebert