Jak leczyć przeziębienie u kota?

Czy wiesz, że Twój kot również może się przeziębić, a przyczyny choroby mogą być takie same, jak w Twoim przypadku? Do przeziębienia kota także mogą doprowadzić nagłe skoki temperatury, przemoczenie lub przewianie. Tak samo jak w przypadku ludzi, tak u kotów wyróżnić można pewne czynniki sprzyjające przeziębieniu. Zalicza się do nich między innymi: spadki odporności spowodowane stresem, chorobami, czy jeszcze innymi czynnikami. W normalnych warunkach nie stanowi to wielkiego problemu, nie jest jednak rzeczą przyjemną. W skrajnych przypadkach natomiast zwykłe przeziębienie może stanowić czynnik zagrażający życiu kota, na przykład kiedy cierpi on na FAIDS.

Jakie są objawy przeziębienia u kotów?

Przeziębiony kot z reguły zaczyna kaszleć i kichać, a z nosa wycieka mu surowicza lub ropna wydzielina. Bardzo często zdarza się również tak, że zwierzak jest osowiały i nie ma zbytnio apetytu. Jeżeli podajemy mu suchą karmę, może być niechętny do jedzenia z powodu bólu gardła, które jest niekiedy typowe dla przeziębienia. Sucha karma prowadzi bowiem do podrażnienia i jest trudna do przełknięcia. Chory kot może mieć także podwyższoną temperaturę, powiększone węzły chłonne oraz zapalenie spojówek. Są to najczęściej występujące objawy przeziębienia u kotów.

Jak leczyć przeziębienie u kotów?

Chory kot powinien leżeć w ciepłym miejscu, najlepiej z dala od wszelkich przeciągów. Powinien mieć też dużo świeżej wody do picia. Powinniśmy zadbać także o smakowite i lekkostrawne jedzenie dla naszego pupila. Najlepiej, aby była to „mokra” karma, czyli mięso lub kocia konserwa.

Przeziębienie u kota należy leczyć poprzez podawanie specjalnych preparatów łagodzących chorobę. W razie konieczności zaleca się także stosowanie leków obniżających gorączkę, leków przeciwzapalnych i antybiotyków o szerokim spektrum działania. Nie należy samodzielnie leczyć kota. Konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem weterynarzem.

Powiązane artykuły

Kontakt
Telefon: +48 652 341 453
Email: mail@kot.net.pl
O nas
Strona miłośników kotów tych małych i tych dużych. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół ;)
Istnieją dwa sposoby ucieczki od prozy życia: muzyka i koty.
- Albert Schweitzer
Kot nadaje domowi duszę.
- Clebert

Cat food and accesories škrabadlá Hrană pentru pisică Arranhadores Drapaki

Kattenvoer en katten accessoires Tiragraffo Kaparófák αξεσουαρ για γατες Aliment et accessoires pour chat

Rascador Kratzbäume зоомагазин Aliment et accessoires pour chat Kratzbäume