Jak możemy nauczyć kota czystości?

Nauka korzystania z kuwety może okazać się nie lada problemem. Wie o tym każdy właściciel kota. Wydawać by się mogło, że rzecz jest niezwykle prosta, ponieważ futrzaki posiadają wrodzoną skłonność do zakopywania tego, co pozostaje po wydaleniu. W praktyce jednak wcale nie jest tak łatwo. Poza tym – zawsze można ułatwić kotom tę czynność i przyspieszyć ją.

Warto stosować się do pewnych ogólnych zasad, które odnoszą się do wyboru miejsca ustawienia kuwety w naszym domu, czy mieszkaniu. Należy pamiętać o tym, że powinno to być miejsce, gdzie kot będzie miał zapewnioną choć odrobinę intymności, przynajmniej na etapie nauki korzystania z kuwety.

Jeżeli mamy małe kocięta, musimy pamiętać o tym, aby kuweta była ustawiona w zasięgu ich wzroku, a więc w pomieszczeniu, w którym one przebywają. Nie możemy liczyć na to, że mały kociak pobiegnie na sam koniec mieszkania, by skorzystać z kuwety w razie nagłej potrzeby. Najlepiej zapewnić mu kilka toalet, tak, aby do każdej miał możliwie blisko.

Jeżeli uczymy kota korzystania z kuwety, warto na samym początku zaopatrzyć się w żwirek betonitowy, który nie posiada zapachu i ma drobną granulację. Chodzi przede wszystkim o to, aby taki żwirek mógł możliwie najbardziej przypominać kotu zwykły piasek. Zarówno konsystencja, jak i zapach nie powinny kota drażnić. Musimy pamiętać także o systematycznym korzystaniu z kuwety, ponieważ do brudnej kot nie będzie chciał się załatwiać.

Nie należy też robić niczego na siłę. Powinniśmy mniej więcej dwa lub trzy razy dziennie brać futrzaka na ręce i stawiać w kuwecie. Niech tam zostanie tak długo, jak tylko będzie chciał. Nie powinniśmy mu wówczas w żaden sposób przeszkadzać, lecz pozwolić, by mógł się zapoznać z kuwetą.

Nieco inaczej jest w przypadku kota dorosłego, którego przyjmujemy do swojego domu, a który już wcześniej korzystał z kuwety. Warto zabrać razem z nim jego dotychczasową toaletę oraz żwirek. Można też poprosić o odrobinę żwirku z poprzedniej kuwety, ponieważ jest on przesiąknięty zapachem, który kot już zna.

Jeżeli kot załatwi się poza kuwetą, nie wolno na niego krzyczeć i wściekać się. Takie metody tylko zestresują naszego futrzaka, a tego przecież nie chcemy. Jeżeli zauważymy, że kot przymierza się do załatwienia poza kuwetą, powinniśmy delikatnie wziąć go na rękę, zanieść do kuwety i pochwalić.

Powiązane artykuły

Kontakt
Telefon: +48 652 341 453
Email: mail@kot.net.pl
O nas
Strona miłośników kotów tych małych i tych dużych. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół ;)
Istnieją dwa sposoby ucieczki od prozy życia: muzyka i koty.
- Albert Schweitzer
Kot nadaje domowi duszę.
- Clebert

Cat food and accesories škrabadlá Hrană pentru pisică Arranhadores Drapaki

Kattenvoer en katten accessoires Tiragraffo Kaparófák αξεσουαρ για γατες Aliment et accessoires pour chat

Rascador Kratzbäume зоомагазин Aliment et accessoires pour chat Kratzbäume