Czy koty rozumieją, co do nich mówimy?

Czy da się zrozumieć kocią mowę? Nad tym pytaniem zastanawiał się pewnie każdy miłośnik futrzaków. Pozostaje jeszcze inne pytanie: Czy nasze koty rozumieją to, co do nich mówimy? Jeśli tak, jak to możliwe?

Wiele osób przekonuje nas do tego, że koty z całą pewnością rozumieją, co do nich mówimy. Inni z kolei uważają, że koty nie są w stanie rozpoznać znaczenia słów, ale doskonale wyczuwają ludzkie emocje i reagują na mimikę i gesty, które emocje te wyrażają najlepiej. W jaki sposób zatem koty są w stanie rozumieć znaczenie wypowiadanych przez nas słów?

Chodzi przede wszystkim o proste i często powtarzalne komunikaty, takie jak: „Chodź”, czy „Idziemy”, „Wychodzimy”. Kot słysząc te słowa doskonale wie, że powinien wówczas opuścić dane pomieszczenie. Podobnie jest z wypowiadaniem słów dotyczących ulubionych zabawek kotów. Zwierzaki te wiedzą o jakie zabawki chodzi i w jakim celu ich użyć. Koty bardzo chętnie reagują także na słowa dotyczące jedzenia. Doskonale wiedzą, że dostaną zaraz karmę, kiedy mówi się o tym do nich.

Oczywiście koty nie znają wszystkich słów. Nie ma zatem najmniejszego sensu wygłaszanie im długich przemów. Zwierzęta te są w stanie zrozumieć proste i krótkie zdania, a przede wszystkim słowa kluczowe zawarte w tych zdaniach. Koty najszybciej uczą się rozpoznawania słów, które mają dla nich praktyczne znaczenie. Chodzi zatem o takie słowa, jak: „jedzenie”, które oznacza dla nich przede wszystkim porę karmienia, czy „zabawka”, gdyż zapowiada zabawę.

Im częściej będziemy do naszego pupila mówić, tym więcej będzie on w stanie zapamiętać słów, ale należy pamiętać o tym, że istnieje oczywiście jakaś granica. Koty są w stanie zapamiętać jedynie określoną liczbę słów. Trudno jednak znaleźć jakieś naukowe badania, które byłyby w stanie potwierdzić kocie zdolności lingwistyczne. Należy pamiętać o tym, że dla naszego kota znaczenie słów może być całkowicie inne niż dla nas.

Powiązane artykuły

Kontakt
Telefon: +48 652 341 453
Email: mail@kot.net.pl
O nas
Strona miłośników kotów tych małych i tych dużych. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół ;)
Istnieją dwa sposoby ucieczki od prozy życia: muzyka i koty.
- Albert Schweitzer
Kot nadaje domowi duszę.
- Clebert

Cat food and accesories škrabadlá Hrană pentru pisică Arranhadores Drapaki

Kattenvoer en katten accessoires Tiragraffo Kaparófák αξεσουαρ για γατες Aliment et accessoires pour chat

Rascador Kratzbäume зоомагазин Aliment et accessoires pour chat Kratzbäume