Koty pieszczochy i koty niedotykalskie

Istnieją dwie grupy kotów. Jedne lgną do ludzi, inne natomiast wolą raczej trzymać się na dystans. Powszechnie uważa się, że kot, który nie miał dużego kontaktu z ludźmi w dzieciństwie, raczej nie wyrośnie na pieszczocha, który będzie się garnął do swojego opiekuna. Będzie wolał trzymać się na dystans. Robiono w tej kwestii wiele doświadczeń, które zdają się potwierdzić to sformułowanie. I tak pewnie jest w rzeczywistości, choć warto podkreślić, że istnieją pewne czynniki, które mają wpływ na stosunek futrzaków do ludzi.

Znaczny wpływ mają z całą pewnością doświadczenia zdobyte przez kota, zarówno te z dzieciństwa, jak i z życia dorosłego. Zwierzę, które zostało skrzywdzone przez człowieka, może nie ufać ludziom już do końca swego życia. Im doświadczenie to było bardziej traumatyczne, tym bardziej kot będzie unikał kontaktu z człowiekiem. Ogromny wpływ mają również predyspozycje genetyczne. W znacznym stopniu wpływają one na zachowanie zwierząt. Czynnikiem świadczącym o takiej zależności są przede wszystkim różnice w zachowaniu kotów różnych ras. W tym przypadku można porównać choćby Brytyjczyki z ruskami. Pierwsze z nich są pieszczochami, drugie natomiast niedotykalskimi.

Niekiedy bywa również i tak, że nasz kot chętnie by się do nas przytulił, ale poprzez nasze niewłaściwe zachowanie sprawiamy, że woli jednak tego nie robić. Jeszcze inna sytuacja dotyczy towarzystwa innego zwierzaka w domu. Jeśli inne zwierzę jest dominujące, kot boi się wówczas do nas podchodzić.

Na sam koniec pozostaje pytanie: Czy możemy zmienić naszego kota i sprawić, by kot niedotykalski stał się nagle bardziej towarzyski. Odpowiedź brzmi: czasami tak, czasami nie. Wszystko zależy od przyczyn jego zachowania i to powinniśmy mieć przede wszystkim na względzie.

Powiązane artykuły

Kontakt
Telefon: +48 652 341 453
Email: mail@kot.net.pl
O nas
Strona miłośników kotów tych małych i tych dużych. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół ;)
Istnieją dwa sposoby ucieczki od prozy życia: muzyka i koty.
- Albert Schweitzer
Kot nadaje domowi duszę.
- Clebert

Cat food and accesories škrabadlá Hrană pentru pisică Arranhadores Drapaki

Kattenvoer en katten accessoires Tiragraffo Kaparófák αξεσουαρ για γατες Aliment et accessoires pour chat

Rascador Kratzbäume зоомагазин Aliment et accessoires pour chat Kratzbäume