Czy koty są mądre?

Każdy koci opiekun z pewnością zgodzi się ze stwierdzeniem, że koty są mądre. Pytanie zawarte w tytule tego artykułu powinno tak naprawdę odnosić się do kociej inteligencji. Inteligencją nazywa się zdolność do kojarzenia faktów oraz umiejętność rozwiązywania problemów. Koty z całą pewnością posiadają tę zdolność, a można się o tym przekonać podczas codziennego obcowania z tymi zwierzakami.

Prostym tego przykładem może być sam sposób otwierania drzwi. Nie jest to bezmyślne skakanie na klamkę i próbowanie do skutku. Kot wie, że klamkę należy pociągnąć w dół i otworzyć drzwi w taki sposób: najpierw skakać, tylnymi łapami opierać się o framugę, jedną łapą chwytać się klamki, a drugą klamkę naciskać dokładnie w tym miejscu, w którym trzeba. Każdy ruch jest zatem dokładnie przemyślany i jak najbardziej celowy.

Bardzo często mówi się o tym, że koty niechętnie uczą się tego, czego chciałby człowiek. Nie oznacza to jednak, że w ogóle zwierzęta te nie potrafią się uczyć. Wręcz przeciwnie. Koty uczą się bardzo szybko, ale przede wszystkim tego, czego tak naprawdę chcą. Potrafią też wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce.

Istnieje wiele przykładów potwierdzających fakt, że koty to zwierzęta inteligentne. Jedne są oczywiście bardziej inteligentne, drugie mniej – podobnie jak ma to miejsce w przypadku ludzi. Mimo, że ciężko o naukowe potwierdzenie, można pokusić się o wniosek, że istnieją pewne różnice w inteligencji pomiędzy przedstawicielami różnych kocich ras. Tak czy inaczej jedno jest pewne: koty to z całą pewnością jedne z najbardziej inteligentnych zwierząt.

 

Powiązane artykuły

Kontakt
Telefon: +48 652 341 453
Email: mail@kot.net.pl
O nas
Strona miłośników kotów tych małych i tych dużych. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół ;)
Istnieją dwa sposoby ucieczki od prozy życia: muzyka i koty.
- Albert Schweitzer
Kot nadaje domowi duszę.
- Clebert

Cat food and accesories škrabadlá Hrană pentru pisică Arranhadores Drapaki

Kattenvoer en katten accessoires Tiragraffo Kaparófák αξεσουαρ για γατες Aliment et accessoires pour chat

Rascador Kratzbäume зоомагазин Aliment et accessoires pour chat Kratzbäume