Jak poradzić sobie z łupieżem u kota?

Przypadłość kojarząca się głównie z ludzkimi włosami i skórą głowy może dotknąć również koty. Jego postać jest także bardzo podobna – są to białe łuski pojawiające się na powierzchni okrywy włosowej. Może mu towarzyszyć nadmierne wydzielanie łoju, który u zdrowego kota pozostaje na skórze i zapewnia ochronę przez wzrostem bakterii i grzybów.

Przyczyny powstawania łupieżu

Aby prawidłowo zdiagnozować przyczynę pojawienia się łupieżu u kota, niezbędna jest wnikliwa obserwacja przez jego opiekuna. Łupież nie musi być objawem chorobowym i aby go wyeliminować, bardzo często wystarczy odpowiednia pielęgnacja lub zmiana diety.

Na kondycję kociej sierści duży wpływ ma sposób odżywiania. Każdy właściciel wie, że koty potrafią być wybredne, a niektóre rodzaje karmy mogą powodować alergie objawiające się właśnie występowaniem białych łusek. Nawet wyeliminowanie czynnika alergicznego może być niewystarczające, bo wysychanie i złuszczanie naskórka związane jest również z niewystarczającą ilość kwasów tłuszczowych omega 3 w podawanym pokarmie. Zmiana karmy na bogatszą powinna w tym przypadku pozytywnie wpłynąć na kondycję sierści.

Ogólna zła kondycja naszego pupila również może objawić się poprzez łupież – odwodnienie spowodowane biegunką, częstymi wymiotami lub przebywaniem w zbyt dusznych i ciepłych pomieszczeniach oraz nadmierny kontakt ze słońcem mogą być przyczyną występowania problemu.

Łupież może być również symptomem chorób wywoływanych przez pasożyty zewnętrze takie jak pchły, roztocza i wszoły.

Leczenie łupieżu

Sposób rozwiązania problemu musi być dobrany w zależności od przyczyn łupieżu – tylko wówczas mamy szansę na pełne wyleczenie. Niezależnie od diagnozy stały dostęp do świeżej wody i zapewnienie kotu dobrej jakości pożywienia to podstawy nie tylko zapobiegania i leczenia łupieżu, ale też dbania o ogólną kondycję pupila.

  • Pielęgnacja – wyczesywanie sierści połączone z masażem skóry na pewno wpłynie pozytywnie na ich kondycję. Odpowiednie szczotki i grzebienie są łatwo dostępne w sklepach zoologicznych, zapewnią one masaż poprawiający ukrwienie skóry a jednocześnie są na tyle delikatne, że nie uszkodzą powierzchni skóry. Im dłuższa sierść kota, tym częstszych zabiegów potrzebuje.

  • Dieta – dobrej jakości karma zawierająca kwasy tłuszczowe omega 3 na pewno wpłynie pozytywnie na wygląd sierści. Aby poradzić sobie z łupieżem konieczne może okazać się jednak zastosowanie specjalnie zbilansowanej diety opartej na pokarmie puszkowym dobranym przez lekarza weterynarii. Jeśli kot przyjmuje tylko pokarm suchy, niezbędna będzie suplementacja preparatami bogatymi w kwasy omega 3 lub olej z ryb, które poprawią kondycję skóry.

  • Temperatura powietrza – czynnik ten nie pozostaje bez wpływu na wygląd sierści kota i może być odpowiedzialny za pojawienie się łupieżu. W zimie, gdy powietrze w mieszkaniu jest wysuszone warto zastosować specjalne nawilżacze lub położyć na kaloryferach mokre ręczniki. W lecie natomiast należy kontrolować, ile czasu kot spędza na słońcu.

  • Leczenie farmakologiczne – należy podjąć je pod kontrolą lekarza weterynarii gdy ten zdiagnozuje łupież wywołany przez pasożyty. W walce z pchłami lub wszołami stosuje się preparaty najczęściej w formie spot-on. W przypadku roztoczy konieczne będą odpowiednio dobrane leki przeciwpasożytnicze.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów