Jak przygotować się na przyjęcie kota?

Każdy decydując się na powiększenie rodziny z udziałem kota na pewno wie, że trzeba go dobrze przyjąć i zapewnić jego aklimatyzację. Jednak nie chodzi tutaj tylko o dobre nastawienie, wiedzę i profesjonalną opiekę medyczną ale także o kilka gadżetów, który trzeba nabyć, żeby nowy podopieczny czuł się z nami dobrze.

Podstawy wyprawki dla kota

Pewnie wiele osób obawia się o koszty zakupu podstawowych elementów wyposażenia dla kota, więc powinien zapoznać się z poniższymi informacjami.

Najważniejszą rzeczą jest zaopatrzenie się z przedmioty umożliwiające kotu najedzenie się i wypróżnienie, dopiero potem stopniowo możemy kupować kolejne rzeczy, które ułatwią nam oraz kotu funkcjonowanie.

Miska jest minimum jakie musimy posiadać przed przyjęciem nowego pupila, ważne jest to aby nie przekraczała ona jednej trzeciej litra, jeśli chodzi o jedzenie i pół litra, mówiąc o świeżej wodzie dla kota. Nabywając większą miskę istnieje ryzyko przekarmienia go i przepojenia. Wybór materiału z jakiego wykonana będzie miseczka zależy od nas. Jedni cenią sobie bardziej metalowe naczynia, inni plastikowe. Najlepiej jest przekonać się w praktyce, czy kotu nie przeszkadza miska dająca czasami lekko metaliczny posmak. Czasami kompromisem może być naczynie wykonane z ceramiki lub porcelany, na przykład firmy Trixie. Cena nie jest wysoka a daje nam gwarancję pełnej akceptacji kota. Dla osób wyjeżdżających lub wychodzących na dłużej dobrym rozwiązaniem będzie dystrybutor wody firmy Ferplast, gdzie musimy liczyć się z większym wydatkiem ale dzięki temu wiemy, że nasz kot zawsze będzie miał dostęp do świeżej wody.

Drugą niezbędną rzeczą jest kuweta. Generalnie nasz pupil powinien przyzwyczaić się do tego, co mu zaproponujemy więc wybór należy do nas. Podstawową decyzję jaką musimy podjąć jest wybór kuwety otwartej lub zamkniętej. Ta pierwsza jest polecana dla kotów ceniących sobie przestrzeń, zwłaszcza jeśli mamy jakieś ustronne pomieszczenie, gdzie nie będzie ona przeszkadzać domownikom (balkon, druga łazienka). Czasami okazuje się, że kot czuje się bardziej komfortowo w kuwecie zamkniętej, a my dzięki niej nie będziemy odczuwać żadnych przykrych zapachów. Propozycją dla wrażliwych na aromaty jest sprzęt firmy Ferplast, czyli kuweta antyzapachowa, która eliminuje nieprzyjemny odór. Ważne jest to, abyśmy zatroszczyli się o oswojenie kociaka z kuwetą i nauczenie go jak z niej korzystać.

Inne elementy wyprawki dla kota

Dodatkowo w trakcie obserwacji pupila sami będziemy wiedzieć jaką zabawkę powinien otrzymać, jedne koty preferują myszki na sznurku czy wędki, a inne wolą siedzieć w kartonie i nic innego ich nie interesuje. Warto zainwestować w drapak dla kota, żeby nie niszczył nam elementów wyposażenia domu.

Do pielęgnacji podopiecznego będziemy potrzebować gilotynki do paznokci oraz jeśli ma długie włosie specjalną szczotkę. Firma Trixie ma duży wybór w tym zakresie.

W całości wyprawka dla kota może nas kosztować około 200 zł, jeśli kupimy rzeczy dobrej jakości wystarczy nam ona na długo. W zależności od potrzeb najlepiej dokupować kolejne elementy niezbędne dla kota sukcesywnie, a nie wszystko naraz bo wtedy koszty okażą się spore. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów