Jak powinniśmy dbać o zęby kota?

W pierwszej kolejności każdy dba i troszczy się przede wszystkim o futro kota. Zależy nam również na tym, aby zapewnić naszemu pupilowi zrównoważoną oraz odpowiednio zbilansowaną dietę. Co natomiast z jego zębami? Z reguły zapominamy o zębach kota, nie mając na uwadze faktu, że konsekwencje takich zaniedbań mogą okazać się bardzo poważne.

Dlaczego powinniśmy myć zęby kotu?

Higiena jamy ustnej kota powinna być koniecznością, przede wszystkim dlatego, że odkładająca się płytka nazębna z biegiem czasu zaczyna przekształcać się w kamień. Obecność kamienia natomiast może doprowadzić do powstania poważnych stanów zapalnych dziąseł. Te z kolei zaczynają z czasem krwawić, a jedzenie zaczyna sprawiać kotu ból. Konsekwencją tego jest niestety utrata apetytu, a co za tym idzie – pogorszenie stanu zdrowia. Należy szczególnie podkreślić, że nieleczona paradontoza może doprowadzić także do wypadania zębów. To najważniejsze powody, dla których warto zadbać o zęby kota.

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać dla kota?

Nie dziwi fakt, że sam zabieg mycia zębów kota może okazać się nie lada wyzwaniem. Zdecydowana większość zwierzaków jest bardzo oporna i ucieka na sam widok szczoteczki. Dlatego też warto przyzwyczajać już małe kotki do codziennego mycia zębów. Na samym początku powinniśmy oswajać je ze szczoteczką.

Jaką szczoteczkę powinniśmy wybrać? Standardowa szczoteczka do mycia zębów, której używamy na co dzień może okazać się niewłaściwa, przede wszystkim z uwagi na zbyt dużą główkę. Zamiast niej można wybrać szczoteczkę, której używają dzieci. Bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się specjalna szczoteczka, przeznaczona do mycia zębów psów i kotów. Szczoteczka taka posiada zazwyczaj dwie główki, co pozwala na dokładne czyszczenie całej powierzchni zębów. Warto zaopatrzyć się również w nakładane na palec szczoteczki oraz materiałowe czyściki, które zakupimy w większości sklepów zoologicznych. Jeżeli nie chcemy zaopatrzyć się w tego rodzaju gadżety, wystarczy owinąć wokół palca jałowy gazik i z jego pomocą wyczyścić kotu zęby.

Jakie preparaty do higieny ustnej warto wybrać?

Zastosowanie samej szczoteczki do zębów niestety nie wystarczy. Na szczoteczkę należy bowiem nakładać odpowiedni preparat, dzięki któremu możliwe będzie usunięcie zalegającego na powierzchni zębów pokarmu oraz bakterii. Stosowanie zwykłej pasty do zębów jest niedopuszczalne, ponieważ jej aromat może okazać się dla kota zbyt intensywny. W tym przypadku należy stosować tylko i wyłącznie pasty przeznaczone dla kotów i psów. Będą one w pełni bezpieczne i zdecydowanie ułatwią nam całą procedurę mycia zębów, ponieważ większość z nich posiada zachęcający mięsny smak.

Kiedy z wizytą u weterynarza?

Wizyta kontrolna u weterynarza powinna odbywać się raz na pół roku. W ten sposób będziemy w stanie regularnie sprawdzać stan uzębienia kota. Jeżeli na powierzchni jego zębów osadził się kamień, konieczne może okazać się jego usunięcie. Zabieg taki realizowany jest w znieczuleniu ogólnym. Jeżeli chcemy oszczędzić tego rodzaju wrażeń naszemu pupilowi, powinniśmy codziennie dbać o jego zęby.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów