Dieta wegetariańska dla kota

Żywienie pupili to dla większości właścicieli ważna kwestia, o czym świadczy poszukiwanie dobrej jakości karm, suplementów oraz sięganie po specjalistyczne diety weterynaryjne. Niekiedy kwestia żywienia staje się również wyborem światopoglądowym – opiekunowie będący wegetarianami chcą, by także dieta ich pupili pozbawiona była produktów mięsnych. Wśród specjalistów budzi to sporo wątpliwości, a dieta wegetariańska często jest uznawana za szkodliwą dla zdrowia kotów. Przed podjęciem decyzji warto poznać możliwe konsekwencje wyboru tego rodzaju żywienia.

Czy można wyeliminować produkty mięsne z diety kota?

Za stosowaniem u kotów diety opartej na mięsie przemawia nie tylko przyzwyczajenie samych zwierząt i ich właścicieli, ale również kwestie fizjologiczne. Układ pokarmowy kotów jest krótki, co uniemożliwia dokładne trawienie niektórych składników pożywienia. Z powodu braku części enzymów trawiennych roślinna dieta może skutkować chorobami układu pokarmowego oraz niedoborami składników odżywczych, które powinny zostać przyswojone z pożywienia. Wszystko to sprawia, że koty uznawane są za zwierzęta mięsożerne, dla których dieta wegetariańska nie jest wskazaną alternatywą.

Karmy wegetariańskie dla kotów – niezbędna dawka tauryny

Jeśli pomimo zastrzeżeń lekarzy, opiekun kota decyduje się na wybór diety wegetariańskiej, możliwość jej wprowadzenia dają dostępne na rynku karmy. Samodzielne skomponowanie posiłku wegetariańskiego jest praktycznie niemożliwe, a poza tym skutkowałoby niedoborem ważnych składników odżywczych. Karmy wegetariańskie są natomiast bogato suplementowane, co pozwala na uzupełnienie między innymi poziomu tauryny. Jest to aminokwas, którego źródłem jest mięso oraz ryby – koty nie potrafią wytworzyć go same i musi zostać im dostarczony w pożywieniu. Niedobór tauryny negatywnie wpływa na wzrok, pracę serca i metabolizm tłuszczów, a więc przekłada się na ogólną kondycję zwierzęcia.

Przed podjęciem decyzji o stosowaniu diety wegetariańskiej najważniejsza jest ocena stanu zdrowia kota oraz późniejsze kontrole, które pomogą wykryć ewentualne nieprawidłowości. Warto bowiem pamiętać, że dieta ma służyć przede wszystkim naszemu pupilowi i jego zdrowiu.   

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów