Jak oswoić kota?

Przygarnięcie nowego zwierzaka domowego wiąże się z jego początkowym oswojeniem. Musimy nauczyć się wzajemnie reguł i obowiązków jakie na nas ciążą wobec kota, ale także on musi wdrożyć się w nasze zwyczaje, żeby poczuć się swobodnie, jak u siebie w domu. Każda rasa ma swój specyficzny charakter i to też musimy uwzględnić w trakcie oswajania podopiecznego.

Kot przywiązuje się najbardziej do miejsca

Powyższe stwierdzenie ma w sobie dużo prawdy, inaczej jest mówiąc o psie, który to najbardziej przywiązany jest do człowieka, niezależnie od miejsca, w którym się z nim znajduje. Oswojenie kota do człowieka jest dużym wyzwaniem, podobnie jak przyzwyczajenie go do nowego otoczenia. Nowy, czworonożny członek rodziny musi zapoznać się z nie tylko z samą przestrzenią, ale także zapachami czy temperaturą. Czym większe mamy mieszkanie lub dom, tym bardziej kot będzie czuł się przestraszony więc to także trzeba mieć na uwadze. Pierwsze dni pupila w nowym domu powinny dać mu całkowitą swobodę, bez wymuszania od niego zabawy, przytulania go czy głaskania. Zapozna on się wtedy z rozkładem pomieszczeń i poczuje się już jak w swoim domu.

Kot „z drugiej ręki”

Gdy zdecydujemy się na kota ze schroniska musimy zdawać sobie sprawę, że oswajanie go może trwać nieco dłużej i być bardziej wymagające, w porównaniu do kota z hodowli, gdzie był otoczony staranną opieką i miłością. Nie trzeba też ograniczać się do przygarnięcia kota młodego, bo także dojrzały osobnik będzie nam podwójnie wdzięczny jeżeli zabierzemy go ze sobą do domu.

Kot dziki

Niektórzy mieli kontakt z bezpańskim kotem na ulicy i zdecydowali się do przygarnąć do siebie. Praca z takim podopiecznym jest dużo trudniejsza niż z kotem socjalizowanym bo dziki kot może być bardzo agresywny i zachowywać się nieprzewidywanie. Wtedy warto pójść z nim do behawiorysty, który podpowie nam jak pracować z takim czworonogiem. Na początek najlepiej zapewnić mu jedzenie i picie oraz jakiś kąt do spania i nie denerwować zmuszając go do zabawy lub okazywania czułości.

Sposoby na oswojenie kota

Istnieje kilka metod na przyzwyczajenie do siebie i do otoczenia kota. Po pierwsze najlepiej jest włączyć radio lub telewizor, aby nasz pupil oswoił się z ludzkim głosem. Nawet jak gdzieś wychodzimy powinniśmy zostawić włączony sprzęt. Co jakiś czas należy powiedzieć coś do niego, łagodnym tonem i niezbyt głośno. Dzięki temu oswoi się z naszym głosem.

Na początku wprowadzamy kota do jakiegoś małego pomieszczenia, gdzie zrobimy mu legowisko (na przykład w łazience), żeby stopniowo przyzwyczajał się do naszego domu.

Warto także zachęcać kota do zabaw ale należy robić to powoli, jeśli nie wykaże na to ochoty trzeba odpuścić i poczekać, aż sam przejmie inicjatywę, żeby go nie przestraszyć.

Kot przyzwyczaja się także do zapachów, dlatego jeśli nasze ręce będą pachnieć dla niego obco może czuć się niekomfortowo. Warto co jakiś czas wytrzeć dłonie w jego legowisko, aby przejąć jego zapach.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów