Białaczka u kotów

​Białaczka to schorzenie, które wywoływane jest przez wirusa białaczki kociej, inaczej nazywanego FeLV. Rozpowszechnia się on u kotów poprzez układ pokarmowy, głównie przez wydzieliny, jak ślina, a także wydaliny, jak mocz i kał. Nie wykluczona jest także droga kropelkowa, a więc wydzieliny z nosa czy łez. Przede wszystkim, zapadają na nią zwierzęta, żyjące w rozleglejszych stadach (picie z wspólnych miseczek oraz jedzenie, wzajemna pielęgnacja, a także załatwianie się do jednej kuwety).

Niejednokrotnie zdarzają się także zachorowania drogą śródmaciczną, zwłaszcza wśród kotek karmiących mlekiem młode, a także w trakcie samego krycia, jednak takie drogi zakażenie zdarzają się o wiele rzadziej. Warto wiedzieć, że wirus białaczki u kotów związany jest w pewnym sensie z komórkami szpiku, co oznacza że może być rozsiewany w kocim organizmie poprzez płytki krwi, a także krwinki białe.

Do objawów tej choroby zalicza się:

Właściciele kotów pojawiają się w gabinetach weterynaryjnych z racji następujących symptomów, jakie występują z racji tego schorzenia:

  • Przemęczenie, melancholia, a więc koty przestają dbać o swoje futro,
  • Rezygnacja z przyjmowania pokarmów lub zmniejszenie ich spożycia,
  • Znacznie zmniejszająca się masa ciała,
  • Większa podatność na choroby

Pojawiają się także następujące objawy, wśród kocich narządów:

  • W układzie pokarmowym oraz wątrobie: może występować zapalenie jamy ustnej przez zakażenie oportunistyczne, jak chociażby kalciwiroza. Często zdarza się także biegunka oraz wymioty; ponadto błony śluzowe mogą przybierać żółty kolor ze względu na pojawienie się żółtaczki (przede wszystkim jest to żółtaczka hemolityczna ze względu na rozpad czerwonych krwinek, wynikający z zarażenia się wirusem),
  • Drogi oddechowe: zdarzają się wtórne infekcje nieżytowe nosa, a nawet zapalenie płuc. Poza tym, w parze z powiększającymi się węzłami chłonnymi, mogą pojawić się problemy z oddychaniem. Podobne kłopoty mogą wystąpić również, gdy wysięk będzie gromadził się w jamie opłucnowej.
  • Układ moczowy: alarmującym objawem jest przede wszystkim znaczne pragnienie a przy tym i częste oddawanie moczu przez zwierzę. Może ono nie zdążać do kuwety, zwłaszcza nocą. To natomiast może owocować kłębuszkowym zapaleniem nerek, a także chłoniak nerek, jakie później będą prowadziły do ich niewydolności.

Nie da się ukryć, że mogą również pojawić się niebezpieczne objawy układu rozrodczego, nerwowego, a także całego układu wzrokowego. Gdy więc zauważymy coś niepokojącego, od razu powinniśmy zgłosić się do weterynarza ze zwierzęciem.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów