Nadczynność tarczycy jest chorobą, występującą przede wszystkim u kotów, które ukończyły ósmy rok życia. Przypadki występowania tej choroby u młodszych zwierząt zdarzają się naprawdę rzadko. Przede wszystkim, z nadczynnością tarczycy, u weterynarzy pojawiają się już koty starsze, mające około trzynastu lat, a nawet więcej. Wielu opiekunów nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich pupil może cierpieć na tak poważne, ale równocześnie częste schorzenie endokrynologiczne, właściwe przede wszystkich dla starszych kotów.
Symptomy, na jakie warto zwrócić uwagę nie muszą pojawić się nagle. Zdarza się, że właściciele po prostu nie zwracają na nie uwagi. Kociaki z tym schorzeniem mogą tracić dawną wagę, pomimo że nadal prawidłowo się je karmi. Mogą stawać się także nieprzyjazne i nadpobudliwe – właściciele dość często tłumaczą takie objawy wiekiem. Poza tym, sierść kociaka staje się matowa i nieładna, ponieważ nie mają one chęci na jej codzienną pielęgnację. Może pojawić się także częstsze oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, wymioty, biegunka czy nieswoje, aktywne zachowanie. W bardziej zaawansowanych wypadkach, może wystąpić osłabienie, a nawet całkowity zanik apetytu. Poszerzenie się liczby objawów, a przede wszystkim powolne ich uaktywnianie często sprawia, że właściciele nie dostrzegają w tym choroby, a jedynie starość kociaka.
Weterynarz, który bada kociaka, podejrzewając u niego podobną chorobę, powinien przede wszystkim szukać zgrubień oraz guzków na tarczycy. Lekarz musi więc dokładnie sprawdzić okolice szyi od strony brzusznej, by przekonać się, czy nie występują nawet niewielkie zmiany na tarczycy. To właśnie guzki są jedną z głównych przyczyn, występowania nadczynności tarczycy. Produkują one bowiem hormon tarczycy, jak (T3 oraz T4). Guzki takie powstają natomiast przez tzw. „przerost gruczolakowaty”, niekiedy także przez raka lub zbyt wielką ilość hormonów. Kot może zachowywać się tak egzotycznie i agresywnie, ze względu na hormony. To one sterują całym układem metabolicznym organizmu, dlatego zmiany niosą za sobą znaczną różnicę, co uderza w każdy układ kociego organizmu.
Nie powinno się jednak zapominać, że nie każdy guzek, występujący przy kociej szyi, będzie powodowany problemami z tarczycą. Zdarza się także, że pomimo występowania guzków, koty nie będą chorować. Weterynarz, który będzie planował zdiagnozowanie tego schorzenia, poza badaniami podstawowymi, będzie musiał również poznać wyniki pełnej morfologii. To właśnie na ich podstawie może właściwie zdiagnozować kociaka i próbować go leczyć.
Polecamy
Najnowsze
Dbaj o swojego domownika
Od dawna pies i kot to dwa najpopularniejsze zwierzęta, jakie Polacy trzymają w swoich domach. Opiekują się nimi, utrzymują i pieszczą... [...]