Karmienie kota – co warto wiedzieć?

Kiedy decydujemy się na zakup lub przygarnięcie naszego pierwszego kota, często ogarnia nas naprawdę spory strach. W końcu nie wiemy, jak zwierzę będzie się zachowywać, jakie problemy nas czekają i jak w końcu sobie z nimi poradzić? Wiele pytań związanych jest z odpowiednim karmieniem kota. W końcu od tego w dużej mierze zależy jego zdrowie, a problemy z jedzeniem sprawiają, że nasz kot może szybko podupadać na zdrowiu. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań związanych właśnie z karmieniem kotów. Zapraszamy do lektury!

Co je mały kot?

Często pierwszą informacją, która kojarzy nam się z karmienie małego kota, jest oczywiście mleko. I jest w tym sporo prawdy, bowiem malutkie kotki ssą mleko do około 5-7 tygodnia swojego życia. Istotne jest jednak to, że musi być to mleko kocie – ma ono specjalne właściwości, które m.in. chronią młode kotki przed niektórymi chorobami, przez co mleko takie nie może zostać zastąpione przez mleko pochodzące od krowy.

Jeżeli trafi do nas kot w tak młodym wieku, który potrzebuje jeszcze mleka od matki, najlepiej zdecydować się na preparaty, który będą zastępować mleko. Są to specjalne rozwiązania, które przeznaczone są tylko dla młodych kotków.

Co jednak później? Pierwsze 4 miesiące w życiu każdego kota to zdecydowanie kluczowy okres, który potem może przekładać się naprawdę znacznie na zdrowie naszego kota przez następne lata. Warto więc postawić na profesjonalne karmy, które przeznaczone są zarówno dla kotek karmiących, jak i również dla kotków do 4 miesiąca życia.

Specjalna karmy dla młodych kotów zazwyczaj przeznaczone są do 12 miesiącach ich życia i do takiego właśnie okresu powinniśmy się na nie decydować. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku karmy te często będą przeznaczone dla różnych ras, ponieważ mają one swoje specyficzne potrzeby żywieniowe, które powinniśmy zaspokajać. Istnieją m.in. specjalne karmy dla persów czy Maine, istnieją również karmy uniwersalne, jednak zdecydowanie polecamy w pierwszej kolejności poszukanie tych dedykowanych.

Więcej o karmieniu małych kotków można dowiedzieć się pod adresem https://royalcanin.pl/kot/kocieta.

Co zrobić, kiedy mały kot nie chce jeść?

Tak, jak już wspominaliśmy, to problem, przez który często nie możemy spać, może on mieć bowiem bardzo przykre konsekwencje.

Oto kilka powodów, które mogą spowodować, że kot nasz po prostu nie będzie miał apetytu. Jeżeli borykasz się właśnie z tym problemem, dobrze zastanów się, czy jest szansa na to, że to właśnie jeden z wymienionych powodów jest przyczyną małego apetytu.

Przyczynami braku chęci do jedzenia może być nagła zmiana diety (związana może być ona np. ze zmianą karmy – tej dedykowanej młodszym kotom na tę, która przeznaczona jest dla kotów dorosłych). Jeżeli kot dopiero do nas trafił – dobrze zapytać poprzedniego właściciela o to, czym go karmił i spróbować podać ten sam pokarm. Sama zmiana karmy powinna być stopniowa i trwać około tygodnia.

Kolejnym powodem może być temperatura podawanego pokarmu – powinna być ona zbliżona do temperatury ciała naszego futrzaka. Jeżeli podajemy naszemu kotu zimny pokarm, może nie mieć on chęci na ich zjedzenie.

Kot może mieć również inne problemy z konkretną karmą i może być ona np. niewygodna do jedzenia. Jej kawałki mogą być za duże, zbyt twarde lub kot może mieć problemy z jej łapaniem. Warto przyjrzeć się karmie obecnej i poprzedniej i porównać je pod tym kątem.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcamy do przejścia pod adres https://royalcanin.pl/blog/co-zrobic-gdy-maly-kot-nie-chce-jesc/.

Jak karmić kota, żeby był silny i zdrowy?

Jeżeli chcemy podjąć temat kompleksowego żywienia kota, to już tutaj warto zaznaczyć, że jest to temat, w którym cały czas króluje wiele mitów i informacji niekoniecznie prawdziwych. Czy kot powinien jeść tylko mięso? Czy mono diety są groźne, czy może wskazane? Czy wątróbka jest dobrym pokarmem dla naszego kota? Spondyloza – czym jest i jak ją rozpoznać? Czy ryba również jest produktem wskazanym dla naszego futrzaka? Na te i wiele innych pytań staramy się odpowiadać – wszystko po to, aby nasz kot był właśnie zdrowy i silny. Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy pod adres https://royalcanin.pl/blog/jak-karmic-kota-czyli-mity-w-zywieniu-kotow-i-ich-konsekwencje-zdrowotne/.

My tymczasem podzielimy się ostatnią ze wskazówek – warto po prostu stawić na karmy wysokiej klasy, które dostarczą naszemu pupilowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Dzięki temu nasz pupil będzie zdrowy, silny, pełny energii. Zachęcamy również do poszukiwania karm, które są dedykowane właśnie posiadanej przez nas rasie kota. Każda z nich ma inny organizm, inne potrzeby, inne zachowania, a to sprawia, że musi żywić się inaczej. Podobnie jak w przypadku ludzi – dieta osoby aktywnej powinna wyglądać inaczej od tej, której aktywność jest bardzo ograniczona. Tutaj również warto zaznaczyć, żeby z samą karmą i jej ilościom nie przesadzać. Jeżeli będzie ona odpowiednia, to kot będzie najedzony, lecz bez przesady - nie chcemy bowiem, by miał on problemy z nadwagą. Pamiętajmy – nie jest to problem tylko estetyczny! Nadwaga może prowadzić do szeregu różnorodnych chorób, podobnie jak w przypadku ludzi.

Jeżeli zadbacie o odpowiednią karmę dla swoich pupili, to nie tylko sprawicie im ogromną przyjemność (będzie ona w końcu również pyszna!), ale zadbacie o ich długotrwałe zdrowie, co jest najpiękniejszym prezentem, jaki mogą od Was otrzymać!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów