Zatrucia u kotów

Zarówno koty wychodzące, jak również te przebywające stale w mieszkaniach narażone są na występowanie zatruć pokarmowych. Dolegliwości mogą mieć różne źródło, ale wymagają interwencji lekarza weterynarii, zwłaszcza jeśli objawy są dotkliwe dla zwierzęcia.

Przyczyny zatruć

Do zatrucia może dojść na skutek zjedzenia nieświeżego lub złej jakości pokarmu – w większym stopniu narażone są na to koty wychodzące. Często wina leży także po stronie właściciela, gdy chce leczyć zwierzę na własną rękę, podając mu przeznaczone dla ludzi lekarstwa. Równie niebezpieczne jest podawanie także preparatów dla psów – na przykład insektobójczych. Innym źródłem zatruć są środki chemiczne, używane na co dzień w domach – jeśli kot zliże je (np. z podłogi lub własnej sierści), może dojść do poważnego podrażnienia jamy gębowej, przełyku oraz żołądka. Zwierzęta często cierpią także z powodu zatruć roślinami ozdobnymi – wiele gatunków jest dla nich trujących i podgryzanie liści czy łodyg może skończyć się tragicznie. Dlatego tak ważne jest, żeby wybierać tylko te rośliny, które są dla kotów bezpieczne, a pozostałe usunąć z domu przed przyjęciem do niego zwierzęcia.

Objawy

W zależności od źródła zatrucia, różne będą jego symptomy oraz ich intensywność. Najłagodniejsze zatrucia pokarmowe mogą skończyć się biegunką, której także nie powinno się ignorować.

W przypadku zatruć środkami chemicznymi można zauważyć uszkodzenia błon śluzowych, zwierzę także zaczyna się intensywnie ślinić. Podobne objawy mogą być wynikiem działania toksycznych substancji roślinnych. Są to jednak nie jedyne konsekwencje – toksyny zostają wchłonięte także z przewodu pokarmowego, co powoduje objawy ogólne i zaburza pracę wszystkich układów organizmu.

Zatrucie wywołane działaniem substancji drażniącej na skórę zwierzęcia powoduje jej obrzęk, w skrajnych przypadkach może także dojść do całkowitego upośledzenia ośrodkowego układu nerwowego, co prowadzi do śmierci zwierzęcia. Wynika to z wysokiego stopnia wchłaniania przez skórę kota różnych substancji – także tych szkodliwych.

Jak postępować w przypadku zatrucia?

Po postawieniu diagnozy kluczowe będzie usunięcie z organizmu substancji toksycznej oraz zahamowanie jej wchłaniania. W przypadku skóry i błon śluzowych najłatwiej zrobić to, przemywając je wodą.

Zatrucia wymagają szybkiej interwencji weterynarza – właściciele powinni także wskazać czym zwierzę się zatruło, a najlepiej zabezpieczyć szkodliwą substancję. W lecznicach najczęściej wykonuje płukanie żołądka, podaje środki absorbujące oraz kontynuuje terapię specjalistycznymi środkami.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów