Jak rozpoznać, czy nasza kotka jest w ciąży?

Jak rozpoznać, czy nasza kotka jest w ciąży? Jeśli należy ona do kotów „wychodzących”, czyli może opuszczać mieszkanie kiedy tylko zechce, prawdopodobniej prędzej czy później zostanie mamą. Rozpoznanie początków ciąży nie jest proste, ale nie oznacza to, ze jest niemożliwe. Jakie są zatem pierwsze symptomy, że będziemy mieć kocięta?

Nagły koniec rui

Zwykle ruja u kotki trwa ok. 2 tygodnie, przy czym, jeśli dojdzie do zapłodnienia, ruja ustaje. Jeśli zatem tym razem skończyła się już po kilku dniach, to prawdopodobnie doszło do kopulacji i kotka jest w ciąży.

Nabrzmiałe sutki i brzuch

Sutki u kotki mogą nabrzmiewać już w kilkanaście dni po zapłodnieniu, warto więc uważnie je obserwować. Wielkość brzucha trudno jest ocenić wzrokowo ze względu na futro, jeśli więc podejrzewamy ciążę, należy co kilka dni delikatnie zbadać go rękami. Brzuch u kotki będzie wyraźnie większy dopiero ok. 5 tygodnia ciąży.

Wilczy apetyt

Ciężarna kotka zwykle zaczyna jeść wyraźnie więcej, niż przez zapłodnieniem. Jeżeli w ostatnim czasie nie zmienialiśmy karmy i nagle nasza pupilka ma na nią wyraźnie większy apetyt, to prawdopodobnie będzie mamą.

Zmiana zachowania

Podobnie, jak ruja, również okres ciąży przynosi nagłą zmianę zachowania kotki. Jeśli jest w ciąży, prawdopodobnie będzie znacznie więcej mruczeć, przytulać się i wylizywać. Może też stać się bardziej czuła i kochana.

Jeśli zaobserwujemy powyższe symptomy (lub część z nich), powinniśmy uważnie obserwować naszą kotkę, bowiem najprawdopodobniej jest w ciąży i gdzieś przygotowuje sobie gniazdo, czyli ciche i spokojne miejsce, gdzie na świat przyjdą kocie maleństwa.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów