Wypadanie sierści u kota

Linienie u kotów ma miejsce dwa razy do roku. Co zrobić więc, żeby uniknąć nadmiaru martwego włosia naszego pupila w każdym miejscu w domu? Można zaplanować to tak, aby nie musieć cierpieć z powodu natury kota.

Co to jest linienie?

Cały proces polega na usunięciu martwej sierści u zwierzaka przy jednoczesnym wyrośnięciu nowej okrywy włosowej. Wypadanie włosia jest bezpośrednio związane ze zmianami pór roku, więc z temperaturą i dostępnością promieni słonecznych. Gdy zbliżają się mroźne miesiące kot naturalnie przybiera gęściejszą i grubszą sierść, która ma za zadanie chronić go przed zimnem (stają się wtedy bardziej puchate). Drugim etapem w życiu pupila jest usunięcie nadmiaru okazałego włosia na wiosnę, gdy nie musi go już ono chronić przed niską temperaturą. Zazwyczaj jest to dla właścicieli kotów wyraźnie widoczne, bo zwiększa się ilość sierści podopiecznych na dywanach, fotelach i kanapach.

Koty, które większość lub całe życie spędzają w domu, nie wychodząc na zewnątrz przechodzą linienie inaczej. Proces może trwać przez cały rok, jednocześnie tracąc na intensywności.

Rady dla właścicieli kotów

Oczywiście procesu linienia nie możemy zatrzymać, ale można sobie nieco ułatwić życie. Chodzi głównie o to, żeby sierść kota nie znajdowała się w każdym zakątku naszego domu lub mieszkania. Najbardziej typowym sposobem na ograniczenie ilości włosia pupila w naszym otoczeniu jest jest regularne szczotkowanie. Za pomocą czesania na bieżąco pozbywamy się martwego włosia, co zmniejsza skalę linienia.

Kolejnym ułatwieniem w tym okresie może być okrywanie miejsc, gdzie przesiaduje nasz kot jakimś kocem, żeby sierść gromadziła się w tym jednym miejscu. Dodatkowo możemy zastosować szczotki narożne, dzięki którym nasz podopieczny będzie się ocierał zostawiając tam martwe włosie. Zazwyczaj to zmniejsza uciążliwość linienia kota.

Ciekawostką jest fakt, że osoby posiadające koty z krótkim włosiem bardziej męczą się podczas procesu zrzucania sierści bo jest ona bardzo ostra i twarda. Wbija się odzież i dywany więc trudniej ją później usunąć w porównaniu z sierścią długą. Z drugiej strony ta ostatnia jest bardziej widoczna i wymaga częstszego czesania kota.

Utrzymanie sierści w dobrej kondycji

Samo szczotkowanie włosia kota nie wystarczy, żeby utrzymać je w dobrej formie. Dodatkowo trzeba wzbogacać dietę kota różnymi minerałami i witaminami. Karma naszego pupila powinna zawierać duże ilości witaminy A, E i C oraz biotyny i cynku, dzięki czemu sierść się wzmocni i ni będzie tak intensywnie wypadać.

Uważać trzeba na nadmierne tracenie włosia u podopiecznego, które czasami ma miejsce na wskutek innych czynników niż linienie, na przykład stresu czy jakiejś choroby.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów