Przyjęcie pod swój dach kota oznacza jest wbrew pozorom dość poważną decyzją, bowiem zwierzak nie jest zabawką i ma określone potrzeby. Decydując się na zakup kota, decydujemy się więc nie tylko na zabawę z nim i miłe towarzystwo, ale też przyjmujemy na siebie pewne obowiązki. Jednym z mniej przyjemnych, a niestety dość uciążliwy, jest regularne czyszczenie kociej kuwety. W jaki zatem sposób należy to robić, by cała akcja została przeprowadzona szybko i sprawnie?
Niezbędne akcesoria
Aby prawidłowo dbać o czystość kuwety, będziemy potrzebowali kilku rzeczy – na szczęście, większość z nich prawdopodobnie już posiadamy. Przede wszystkim, będzie nam potrzebna łopatka do usuwania zużytego żwirku – może to być specjalna łopatka, zakupiona wraz ze żwirkiem w sklepie zoologicznym, albo inna o odpowiednich rozmiarach (może być nawet taka dla dzieci, przeznaczona do piaskownicy). Jeśli używamy żwirku zbrylającego, najlepiej sprawdzi się łopatka z dziurkami, jeśli natomiast zwykłego – łopatka bez dziurek. Poza łopatką, będzie nam potrzebna woda, płyn do mycia naczyń, wybielacz, szmatka oraz szczotka o twardym włosiu.
Procedura
Podstawą odpowiedniej pielęgnacji kota jest codzienne opróżnianie kuwety. Ma to duże znaczenie nie tylko dla higieny naszego zwierzaka, ale też dla jego (oraz naszego) zdrowa, nie wspominając już o zapachach, jakie mogą się unosić z nieopróżnionej kuwety. Niezależnie jednak od częstotliwości opróżniania kuwety, pamiętajmy, że przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy usunąć cały żwirek, a następnie dokładnie umyć kuwetę.
Mycie kuwety
Opróżnioną kuwetę należy dokładnie opłukać, a następnie wyszorować z użyciem szczotki, która pozwoli nam usunąć szczególnie uparte zanieczyszczenia. Warto również użyć płynu do mycia naczyń, który usunie nie tylko brud, ale również bakterie oraz drobnoustroje, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zdrowie naszego czworonoga. Pamiętajmy przy tym, że koty mają bardzo czuły węch, więc do mycia kuwety należy używać płynu o łagodnym zapachu, który nie będzie działał drażniąco na naszego kota, co mogłoby go zniechęcić do korzystania z kuwety.
Dezynfekcja
Od czasu do czasu należy kuwetę zdezynfekować. Najlepiej do tego celu nadaje się zwykły wybielacz, a dokładniej – zawarty w nim chlor. Wybielacz należy rozpuścić w wodzie, zachowując proporcję 10:1 (czyli 10 części wody na część wybielacza). Jeśli tylko aura na to pozwoli, po zastosowaniu wybielacza najlepiej jest wysuszyć kuwetę na słońcu. Jeśli dzień jest pochmurny, po umyciu kuwety należy wytrzeć ją szmatką do sucha.
Polecamy
Najnowsze
Dbaj o swojego domownika
Od dawna pies i kot to dwa najpopularniejsze zwierzęta, jakie Polacy trzymają w swoich domach. Opiekują się nimi, utrzymują i pieszczą... [...]