Choroby układu moczowego u kota

Tego typu schorzenia są często ignorowane przez właścicieli kotów, a także przez weterynarzy. Co jakiś czas powinniśmy przebadać tą sferę u naszego pupila, bo brak reakcji przy problemach z oddawaniem moczu może spowodować istną katastrofę. Wczesne wykrycie problemu doprowadzi do szybkiego wyleczenia choroby u naszego kota.

Schorzenia dróg moczowych i ich objawy

Najczęściej występującą chorobą u kotów jest kamica układu moczowego zazwyczaj połączona z zapaleniem dolnych dróg moczowych. Właściciele tych zwierząt zauważają kłopoty z oddawaniem moczu, co jest wyraźnie prezentowane. Pupil idący za potrzebą spędza dużo czasu w kuwecie, bez tak zwanych efektów. Odczuwają ból w czasie oddawania moczu i mają bolesne parcie, czasami mylone z zaparciem żołądkowym. Jeśli nie zareagujemy odpowiednio i nie pójdziemy do specjalisty kamień osadzi się w układzie moczowym i spowoduje niedrożność dolnych dróg moczowych czyli zatkanie cewki moczowej. To sytuacja zagrażająca życiu kota więc interwencja lekarza jest niezbędna. Brak działań może spowodować pęknięcie pęcherza moczowego i w ostateczności do śmierci pupila.

To schorzenie najczęściej dotyka zwierząt powyżej piątego roku życia, ale może zdarzyć się wcześniej i jest to istna plaga chorobowa u kotów. Na szczęście świadomość właścicieli szczególnie kastrowanych kocurów jest coraz większa, więc reagują oni w porę.

Jak zapobiec chorobom układu moczowego?

Przede wszystkim trzeba skupić się na regularnej diagnostyce kota i prowadzać go do weterynarza. Oczywiście sama obserwacja jest zachowań może nam dużo powiedzieć o stanie chorobowym kota. Nie wolno dopuszczać do sytuacji stresowych w życiu zwierzaka. Kuweta kota powinna być często czyszczona, w zależności od potrzeb podopiecznego. Jeśli karmimy pupila suchym jedzeniem dbajmy o odpowiednią ilość wody w jego diecie. Bez nawodnienia mocz staje się gęsty i powoduje tworzenie się kamieni nerkowych. W ostateczności należy zmienić mu karmę na mokrą lub gotować samemu posiłki dla kota. Pilnować trzeba aktywności kota, czym więcej ma ruchu tym lepiej dla jego stanu zdrowia. Zwróćmy uwagę także na odpowiednią higienę i stan uzębienia, bezpośrednio związany ze zdrowiem jego dróg moczowych.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów