Karmy dla kotów rasowych - dlaczego dobór karmy ma tak duże znaczenie?

​Miłośnicy kotów doskonale zdają sobie sprawę z tego, że są to zwierzęta niezwykle wymagające. Biorąc to pod uwagę, koty rasowe tym bardziej potrzebują szczególnej opieki ale również odpowiedniej i zbilansowanej diety. Odpowiednio dobrana karma ma służyć nie tylko temu, aby kot zdrowo się rozwijał, ale ma za zadanie sprawić, aby nasz pupil miał lśniącą sierść i co oczywiście najważniejsze, dobre samopoczucie. Jeśli pragniesz zadbać o zdrowie i codzienną radość swojego czworonożnego przyjaciela, warto zainwestować w najwyższej jakości karmy dla kotów rasowych.

Rynek karm dla kotów z roku na rok jest coraz bardziej obszerny, dlatego wielu właścicieli kotów jest zdezorientowanych i nie wie, który z oferowanych im produktów jest dla ich zwierzaka najodpowiedniejszy. W wielu dyskusjach o żywieniu kotów pojawia się pytanie o to, czy kot rasowy rzeczywiście wymaga karmy przeznaczonej specjalnie dla kotów swojej rasy. Dowiedz się już teraz, dlaczego karma dostosowana specjalnie do potrzeb określonej kociej rasy jest tak ważna i jak wpływa na zdrowie i samopoczucie Twojego pupila.

Kot Brytyjski Krótkowłosy

Koty tej rasy odznaczają się cierpliwością, łagodnością i są to osobniki raczej radosne. Z natury to zwierzaki bardzo opanowane, potrafią przystosować się do różnych warunków. Dzięki temu będą dobrze czuć się zarówno na wsi jak i w mieście. Koty brytyjskie krótkowłose nie mają specjalnych wymagań w kwestii utrzymania czy pielęgnacji. Najwięcej uwagi wymagają w okresie linienia.   Koty są niezwykle inteligentne i doskonale radzą sobie z rozpoznawaniem sygnałów, które wysyłane są przez człowieka. Jest to też jedna z najpopularniejszych ras na świecie! Jeżeli chodzi o żywienie, to oczywiście inaczej przebiega ono u kociąt a inaczej u dorosłych osobników. Dla maluchów polecamy karmę Royal Canin British Skorthair Kitten. Zapewnieni ona prawidłowy rozwoju szkieletu i masy mięśniowej, a wszystko to dzięki odpowiedniej zawartości białka najwyższej jakości, L-karnityny oraz zrównoważonym doborze składników mineralnych i witamin. Karma dla starszych kotów  Royal Canin British Shorthair Adult może być stosowana od 12 miesiąca życia. Receptura tej karmy sprzyja utrzymaniu masy mięśniowej oraz pomaga ochraniać struktury stawowe. Wszystko to dzięki optymalnemu poziomowi białka (34%) oraz wysokiej zawartości glukozaminy, L-karnityny, chondroityny, i kwasów tłuszczowych omega 3 (EPA-DHA).

Kot Ragdoll - jedna z piękniejszych ras

To rasa niezwykle spokojna i tolerancyjna wobec innych zwierząt. Charakteryzują się zrównoważonym temperamentem, mają pozytywny stosunek do człowieka szukają z nim kontaktu, ale nie są natrętne. To również rasa bardzo ufna, co należy mieć na uwadze puszczając kota na zewnątrz bez opieki. Chętnie się uczą i uwielbiają zabawę. Decydując się na tę rasę warto pomyśleć o kocich  rozrywkach, ponieważ rasa ta bardzo źle znosi nudę i samotność. Koty te mają dosyć długą sierść dlatego bardzo ważne jest aby dobrać karmę, która odpowiednio o nią zadba od wewnątrz. Mniejszym kotkom polecamy karmę Royal Canin Second Age Kitten - zmniejsza ona ryzyko nadwagi, dzięki ograniczonej zawartości tłuszczy (12%), umiarkowanemu poziomowi energii oraz dodatkowi L-karnityny, która pobudza metabolizm lipidów. Dodatkowo sprzyja rozwojowi naturalnych mechanizmów obronnych małego kota, poprzez kompleks współdziałających ze sobą przeciwutleniaczy (wit. E, C, luteiny, tauryny). Specjalnie opracowana dawka wapnia i fosforu wpływa na prawidłowy przebieg mineralizacji kośćca. Większym osobnikom kota rasy Ragdoll polecamy karmę Royal Canin Ragdoll Adult, która wpływa na wzmocnienie włosa, poprawę jego połysku i jakości poprzez zastosowanie kwasów tłuszczowych omega 3 oraz kwasów tłuszczowych omega 6. Dzięki zawartości tauryny  i kwasów tłuszczowych EPA-DHA, wpływa na prawidłową pracę mięśnia sercowego. Zawartość kwasów tłuszczowych omega 3, glukozaminy i chondroityny pomaga w utrzymaniu mocnych kości oraz  w ochronie struktur stawowych.

Zalety karm dla kotów rasowych

Wyselekcjonowana karma dla kota konkretnej rasy może znacznie wpłynąć na jego kondycję zdrowotną. Przy tworzeniu receptury takich karm brane są pod uwagę wszelkie potrzeby specyficzne dla konkretnej kociej rasy. W przypadku ras, które mają tendencje do nadwagi, opracowywane są karmy o zredukowanej zawartości energetycznej oraz zmniejszonej ilości tłuszczów. Pozwala to zapobiegać nadwyżkom substancji pokarmowych dostarczanych do ich organizmu. Poprzez zastosowanie takiego zabiegu, kot bez problemu utrzyma prawidłową wagę, co z kolei zapobiegnie chorobom, które uwarunkowane są nadwagą. Odpowiednio dobrana karma pozwala również na uniknięcie lub łagodzenie schorzeń stawowych. Celem wyselekcjonowanych karm dla kotów rasowych jest indywidualna i optymalna odpowiedź na potrzeby żywieniowe poszczególnych kocich ras. Warto również wiedzieć, że karma przeznaczona konkretnej rasie jest z reguły dopasowana do wielkości i kształtu szczęki jej przedstawicieli.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów