Jak dbać o higienę kota?

Koty to zaskakująco czyste zwierzęta, myją się kilkanaście razy na dobę, w warunkach domowych nie roznoszą błota, piachu czy paprochów. Jedyne, co po kocie często w domu widać to sierść. Dobrze jednak od czasu do czasu naszego kota wykąpać używając odpowiednich do tego celu kosmetyków. Częściej kąpiemy zwierzątka wychodzące na dwór, a rzadziej domowe kotki.

Jak myć kota?

Kąpiel kota to ogromny stres. Zwierzęta od wody uciekają, więc kontakt z wodą powinien być jak najkrótszy. W związku z tym my powinniśmy być jak najbardziej spokojni, zorganizowani. Koniecznie trzeba sobie wszystko przygotować, dobrym pomysłem jest znalezienie pomocnika do kąpieli, a także kąpiel z pupilem, co ułatwia koordynację. Kot po kąpieli musi być bardzo dobrze spłukany by nie wylizywał detergentów z sierści, musimy uważać by piana nie dostawała mu się do oczu i uszu. Naszego kota po kąpieli osuszyć należy delikatnie ręcznikiem. Nie kąpie się kotek w ciąży oraz młodych po porodzie.

Jakie kosmetyki są na rynku?

Nie wolno używać do kąpieli zwierzaka kosmetyków przeznaczonych dla ludzi. Konieczny jest zakup szamponu dla kotów o odpowiednim współczynniku pH. Środek powinien być znanego pochodzenia, o dobrym składzie i jakości. Szampony dla kotów są w różnych rodzajach w zależności od tego, co najbardziej potrzebne jest naszemu pupilowi. Przeciwłupieżowy, nabłyszczający, ułatwiający układanie sierści, wybór naprawdę jest ogromny. Możemy spotkać też szampony o specjalnym przeznaczeniu np. na pasożyty, pchły, łuszczący się naskórek. Właściwie wybór bardzo podobny jest do szamponów dla ludzi, dla każdego rodzaju sierści można znaleźć coś, co będzie najbardziej odpowiedniego. Dla kotów wystawowych istnieje również linia produktów dodatkowych jak odżywki (np. na plączącą się sierść), pudrów czy serum. Jeśli mamy kota uczestniczącego w wystawach będzie on wymagał zdecydowanie więcej czasu i zabiegów.

A co oprócz szamponu?

Specjalne odżywki pomagają rozczesać futro, pudry utrzymać je w ładzie, a dodatkowe preparaty mają zadbać o kolor i dodatkowo wyczyścić sierść(przydatne przede wszystkim przy białych kotach). Linia kosmetyczna dla kotów jest niezwykle bogata. Pamiętać należy jednak, że koty nie są miłośnikami kąpieli, czesania czy suszenia. Wszystkie zabiegi trzeba stosować z umiarem, żeby nie stresować dodatkowo naszego pupila.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów