Koci drapieżca

Koty są drapieżnikami, najlepiej widać to oczywiście na kotach żyjących na wsi, wolno biegających po polach, garażach, przy domach. Bez problemu upolują mysz i ją zjedzą. Tam najbardziej widoczny jest charakter tego zwierzęcia. Aby jednak kot mógł polować musi mieć ostre zęby i pazury, które od czasu do czasu potrzebują stępienia.

Po co drapak?

Drapak ma za zadanie zająć kotka, zaspokoić jego potrzebę zabawy, gdy przebywa sam w domu. Kot drapiąc zaznacza swoje terytorium, rozciąga mięśnie, a także skraca pazurki. Jest to dla niego bardzo dobre ćwiczenie, a ponadto świetna zabawa i dobrze spędzony czas. Wpływa korzystnie na jego rozwój psychiczny, a przede wszystkim fizyczny. Najczęściej jego podstawą jest pieniek owinięty bardzo wytrzymałym sizalem. Na kolejnych poziomach znajdują się półki z różnych materiałów oraz inne ciekawe dla kota atrakcje. Do drapaka dołączone mogą być również zabawki, które kot będzie próbował chwytać i tarmosić.

Rodzaje drapaków

Konstrukcja drapaka może być przeróżna, może być mały nieskomplikowany albo duży, rozbudowany z licznymi półkami i tunelami. Zakup drapaka uzależnij od miejsca, jakie posiadasz w domu oraz od usposobienia kota. Drapaki mogą być poziome lub pionowe. Częściej lubiane przez koty są drapaki pionowe służą, bowiem sprawdzeniu swoich umiejętności wspinaczkowych, a także pozwalają na skrycie się zawsze wtedy, gdy kot ma na to ochotę. Drapaki pionowe mogą być bardzo wysokie aż pod sam sufit, pozwalają wtedy na schowanie się kota zawsze wtedy, gdy potrzebuje samotności, gdy w domu dzieje się coś niespodziewanego, w czym kot nie chce uczestniczyć. Drapaki poziome koty lubią przede wszystkim, jeśli chcą odpocząć, poleżeć, wypocząć.

A jeśli samemu?

Jeśli samemu chcesz zbudować drapak dla kota skorzystaj z mocnych materiałów, zastanów się nad preferencjami kota, którego posiadasz, wykorzystaj różne materiały, zbuduj kilka pięter, by kot mógł odkrywać, chować się. Pamiętaj, żeby rozsądnie wykorzystać przestrzeń, mierz siły na zamiary i pamiętaj, że miejsce w domu jest ograniczone. Niech drapak będzie świetnym przyjacielem w czasie, kiedy właścicieli nie ma w domu.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów