Podejrzenie alergii pokarmowej u kota

Alergie stają się coraz powszechniejszym problemem nie tylko u ludzi, ale również u zwierząt. Mogą mieć różnorodny charakter i dawać zróżnicowane objawy, dlatego wskazana jest obserwacja zwierzęcia oraz w razie potrzeby – szybka interwencja i wizyta lekarska.

Charakterystyka schorzenia

Alergie pokarmowe bywają często utożsamiane lub mylone z nietolerancją pokarmową. Problemy te mają jednak odmienną specyfikę i objawy. Nietolerancja objawia się problemami ze strony układu pokarmowego, najczęściej biegunką lub wymiotami. Wyłącznie z diety nietolerowanego składnika powoduje powrót do zdrowia i ustąpieniem symptomów. Leczenie alergii jest procesem dłuższym i bardziej skomplikowanym. Pierwszym etapem jest konieczność ustalenia alergenu, co może sprawiać pewne trudności – alergie pokarmowe dotykają również koty dorosłe i ich przyczyną jest składnik, który wcześniej był dobrze tolerowany. Nagle neutralna substancja powoduje silną reakcję obronną organizmu. Choroba jest nieuleczalna i wymaga zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych kota. Zdarzają się zarówno łagodne, jak i ostre przebiegi schorzenia, które mogą nawet zagrażać życiu zwierzęcia.

Najczęstsze alergeny

Aby ustalić alergen odpowiedzialny za objawy chorobowe, niezbędny jest szereg działań podejmowanych wspólnie przez właściciela i weterynarza. Do produktów najczęściej powodujących alergie pokarmowe zalicza się:

- produkty przeznaczone dla człowieka i niewskazane w żywieniu zwierząt: wątróbka wieprzowa, żółte sery, nabiał, czekolada;

- mięsa: jagnięcina, drób oraz lubiana przez koty wołowina;

- produkty często pojawiające się w gotowych karmach: zboża (gluten), białko krowie, laktoza, soja. Niekorzystne mogą być również wszelkie barwniki, konserwanty i ulepszacze często dodawane do karm przemysłowych.

Objawy alergii pokarmowej

Najczęściej objawy alergii obserwuje się u któw, które nie przekroczyły 6 roku życia, ale sporadycznie choroba może również dotknąć kocich seniorów.

Symptomy alergii pokarmowej nie są związane wyłącznie z układem pokarmowym, najczęściej spotykane problemy, to:

- zmiany skórne – podobne do objawów atopowego zapalenia skóry lub schorzeń pasożytniczych. Zwierzę może intensywnie się drapać lub wylizywać – zwłaszcza w okolicach głowy i szyi. Prowadzi to do miejscowych wyłysień, powstawania strupów i zaczerwienień;

- stany zapalne – szczególnie nawracające zapalenie uszu, warg, przestrzeni międzypalcowych i opuszków oraz stan zapalny zatok okołoodbytniczych;

- biegunka, wymioty, zaburzenia trawienia;

- problemy układu oddechowego – duszności i kaszel.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów