Jak leczyć koci katar?

Każdy, kto posiada w domu kota na pewno spotkał się z kocim katarem. Jak go rozpoznać? To bardzo proste - zauważamy dość szybko, że kotek ma zaropiałe oczka, które ciężko mu otworzyć, a do tego z noska płynie uciążliwa wydzielina. To coś na zasadzie kataru jak w przypadku ludzi, gdyż kociak również kicha i czuje się niekomfortowo. Profesjonalnie nazywa się to zespołem wirusowego zapalenia górnych dróg oddechowych i powoduje osłabienie całego organizmu. Kot może być osowiały, zmęczony, a w momencie pojawienia się takich objawów powinniśmy się niezwłocznie skontaktować z lekarzem weterynarii.

Koci katar powodują wirusy i bakterie. Jesteśmy w stanie leczyć tę chorobę w bardzo prosty sposób. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by koty miały zawsze ciepłe pomieszczenie, w którym spokojnie mogą spędzać sobie dni. Troska jest nieoceniona. Do tego regularne jedzenie i zdrowa dieta, pełna witamin, by, kto mógł szybko wrócić do pełni sił. Dodatkowo warto sięgnąć po antybiotyki na przykład w postaci kropli do oczu, nawet gdyby kot niechętnie je przyjmował. Ważne, by regularnie zakrapiać oczy chorego kotka i nie zapominać o tym, bo dzięki nim szybciej wróci do zdrowia. Mówi się, że nie jest to choroba, która może prowadzić do śmierci naszego zwierzęcia, ale mimo wszystko warto zadbać o to, by czuł się dobrze i nie musiał się męczyć.

Niestety, podczas walki o dobro i zdrowie trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ proces leczenia jest długi i wymagający systematyczności. Nie bój się też skonsultować z lekarzem weterynarii, gdyż to właśnie on zapewni Ci pomoc podczas tych trudnych momentów. Warto też wiedzieć o tym, że jest to choroba powracająca i może obniżać odporność naszego pupila. Kiedy kotek jest jeszcze mały warto zaszczepić go, by zabezpieczyć go przed zarazkami, które mogą powodować koci katar. Takimi szczepieniami powinieneś zainteresować się jak najwcześniej.

Kiedy więc zauważysz niepokojące objawy, ropiejące oczka, wycieki z nosa czy też zmęczenie kota od razu zarezerwuj wizytę u weterynarza. Będzie wiedział jak wspomóc Cię i Twojego kociaka w tych trudnych chwilach.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów