Co zrobić, kiedy kot miauczy w nocy?

Miauczenie kota w nocy może okazać się olbrzymim problemem. Czy można zrobić cokolwiek, aby kot przestał miauczeć po nocach? Oczywiście jest to możliwe, ale potrzebne jest w tym przypadku odpowiednie podejście.

Na samym początku powinniśmy zadać sobie przede wszystkim pytanie, dlaczego tak w ogóle kot miauczy w nocy. Przyczyny mogą być różnorodne. Jedną z najczęstszych przyczyn jest okres godowy. Kotki w rui bardzo często nawołują swoich partnerów poprzez miauczenie. Dźwięki, które wówczas wydają, różnią się trochę od zwykłego miauczenia, a więc przy odrobinie wprawy jesteśmy w stanie z czasem rozpoznawać, czy miauczenie to jest wynikiem rui. Inną wskazówką może być również charakterystyczne zachowanie kotki.

Niekastrowane kocury mogą natomiast miauczeć, ponieważ są sfrustrowane tym, że mają niezaspokojony popęd płciowy. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy gdzieś w pobliżu przebywa jakaś atrakcyjna kotka, a kocur wyczuwa jej zapach. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji okaże się zabieg kastracji.

Inną przyczyną nocnego miauczenia może być stres wywołany przeprowadzką. Należy szczególnie podkreślić, że koty to zwierzęta terytorialne, które bardzo przywiązują się do swojego miejsca zamieszkania. Jeżeli zmieniamy dom lub mieszkanie, kot zaczyna miauczeć po nocach, lamentuje, ponieważ odczuwa ogromny stres. Najbardziej cierpią te futrzaki, które oprócz dotychczasowego miejsca zamieszkania, zmieniły także swojego opiekuna. Zaczynają tęsknić za człowiekiem, dlatego w ten sposób sygnalizują swój smutek.

Problem nocnego miauczenia bardzo często dotyczy kociąt, które za wcześnie zostały odebrane od matki. Czują się one samotne i zagubione, boją się również, ponieważ nie czują gotowości do samodzielnego życia. Powszechnie przyjęło się, że minimalny wiek, w którym zwierzak jest w stanie opuścić swoją rodzicielkę to 12 tygodni. Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest nie zabieranie malucha od matki za wcześnie. Jeżeli jednak już tak się stało, należy stać się dla kociaka rodzicem zastępczym i poświęcać mu możliwie najwięcej czasu.

W nocy futrzaki bardzo często czują się osamotnione oraz znudzone, zwłaszcza wtedy, kiedy nie chcemy wpuścić ich do naszej sypialni. Koty o tej porze są z reguły bardzo aktywne i nie potrafią zrozumieć, dlaczego nie jesteśmy w stanie się nimi zająć. Próbują wówczas zwrócić naszą uwagę właśnie poprzez miauczenie. Nie należy wtedy uciszać naszego pupila, ponieważ utwierdzimy go w przekonaniu, że nocne koncerty to doskonały sposób na to, aby wywabić nas z łóżka. Najlepszym rozwiązaniem okaże się w takim przypadku ignorancja. Futrzak powinien wiedzieć, że nie jesteśmy na każde jego zawołanie. Warto wówczas zapewnić kotu odpowiednie zabawki, dzięki którym zajmie się zabawą i nie będzie się nudził.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów