Brak apetytu u kota – czy to powód do niepokoju?

Początkowo opiekunowie kotów mogą nie zauważyć lub zignorować fakt, że kot spożywa coraz mniejsze porcje jedzenia. Faktem jest, że zwierzęta te są wybredne i niejednokrotnie nie mają ochoty na proponowane im posiłki. Jeśli jednak sytuacja się utrzymuje, a powodem nie jest na przykład zmiana karmy, powinno to zaalarmować właścicieli. Przedłużająca się głodówka może wyrządzić w organizmie prawdziwe spustoszenie, powodując nieodwracalne zmiany i być pierwszym symptomem poważnych chorób.

Brak apetytu a zdrowie

Bardzo często przyczyną niepokojącego zjawiska są problemy zdrowotne. Dlatego tak ważna jest wczesna reakcja, która pozwoli na zdiagnozowanie dolegliwości objawiającej się utratą apetytu. Do chorób, które mogą być w ten sposób sygnalizowane, należą:

- pilobezoary – czyli kule włosowe, które zalegają w przewodzie pokarmowy podrażniając błony śluzowe oraz powodując zaparcia i wzdęcia. Z dolegliwością można poradzić sobie podając specjalne pasty odkłaczające;

- pasożyty wewnętrzne – diagnozę musi postawić lekarz weterynarii w oparciu o badania na obecność pasożytów i zalecić środek odrobaczający;

- choroba wirusowa lub bakteryjna – oprócz objawów dla siebie swoistych może powodować również utratę apetytu jako efekt ogólnego złego samopoczucia zwierzaka. Leczenie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą weterynarza, bowiem tylko on jest w stanie postawić odpowiednią diagnozę;

- zatrucie – to najczęstsza dolegliwość powodująca brak apetytu. Może mieć ono charakter pokarmowy, oddechowy lub skórny;

- dolegliwości jamy ustnej – dyskomfort spowodowany nadżerkami w pyszczku, kamieniem nazębnym lub bólem zębów i dziąseł powoduje, że kot nie może normalnie gryźć i przeżuwać. W zależności od problemu, lekarz może zalecić odpowiednie leczenie.

Psychika zwierzęcia i brak apetytu

Najlepiej od początku przyzwyczajać kota do urozmaiconej diety, oferować pokarm w różnych smakach. Pozwoli to uniknąć krytycznych sytuacji, gdy zwierze toleruje jedynie jeden rodzaj pożywienia, a na przykład zostaje ono wycofane z rynku.

Opiekunowie kotów nie powinni również zapominać, że nagły brak apetytu może mieć podłoże behawioralne. Nie znaczy to, że można zignorować problem. Koty są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany w swoim otoczeniu. Przeprowadzka, wyjazd opiekuna mogą wywołać tak silny stres, że pupil odmawia przyjmowania pożywienia. Może być to problem przejściowy, ale 2-3 dniowa głodówka to duże zagrożenie dla zdrowia kota i należy udać się po pomoc do specjalisty.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów