Cukrzyca i jej rodzaje

Cukrzyca dotyka nie tylko ludzi, ale również koty. Jest to przewlekła i nieuleczalna choroba, w której wiele zależy od troski właściciela, zobowiązanego w opiece nad zwierzęciem do restrykcyjnego przestrzegania zaleceń lekarza.

<img alt="" style="width: 200px; height: 133px; display: none;" resources="" library="" image="" 61db25da="" 7b8090b42ce4df256ef8ae9c_t3.jpg"="" src=/res/cukrzyca-i-jej-rodzaje-qigb.jpg" data-cke-saved-src=/res/cukrzyca-i-jej-rodzaje-qigb.jpg" rel="gallery">

Specyfika schorzenia

Cukrzyca to choroba metaboliczna, której skutkiem są nieprawidłowości w przemianie węglowodanowej, tłuszczowej i białkowej, a także zaburzenia równowagi kwasowo- zasadowej. Spowodowane są niedoborami insuliny – hormonu produkowanego przez trzustkę i odpowiadającego za obniżenie poziomu cukru we krwi.

U zdrowego kota, odpowiedni poziom insuliny pozwala na zamienienie glukozy na glikogen, który jest łatwo przyswajany przez organizm. Insulina jest zatem niezbędna, bo pobudza wytwarzanie energii w komórkach. Zaburzenia jej poziomu powodują, że glukoza, zamiast zostać pobrana przez komórki, pozostaje we krwi. Powoduje to wzrost poziomu cukru, a jednocześnie niedobór wytworzonej w organizmie energii. Aby uzupełnić braki, wykorzystane zostają rezerwy energetyczne białek i tłuszczy. Efektem procesu jest stopniowe wyniszczanie organizmu zwierzęcia, które na zewnątrz objawia się m.in. utratą wagi. Nadmiar cukru pozostający we krwi jest natomiast wydalany wraz z moczem.
 

Rodzaje cukrzycy  

Choroba może mieć trzy oblicza – lekarze wyróżniają typ pierwszy – insulinozależny, typ drugi – nieinsulinozależny oraz cukrzycę wtórną.

Cukrzyca insulinozależna – jej przyczyną jest uszkodzenie komórek produkujących insulinę, do którego może dojść na skutek reakcji autoimmunologicznych organizmu. Schorzenie może również wynikać z problemów z trzustką lub mieć podłoże genetyczne. Ten typ cukrzycy jest jednak rzadko spotykany u kotów.

Cukrzyca insulinoniezależna – typ schorzenia, z którym najczęściej muszą walczyć koty otyłe i w podeszłym wieku. Nie jest zależna od rady i może również dotknąć kocięta i zwierzęta w średni wieku. Nieco częściej występuje u samców niż u samic.

Cukrzycę insulinoniezależną powoduje odkładanie się amyloidu w trzustce – jego konsekwencją jest uszkodzenie komórek odpowiedzialnych za produkcję insuliny.

Cukrzyca wtórna – jest związana z innymi dolegliwościami oraz ich leczeniem. Może być skutkiem długotrwałego podawania leków sterydowych i antykoncepcyjnych. Schorzenia, którym towarzyszy to na przykład nadczynność tarczycy i kory nadnerczy oraz akromegalia.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów