Legowiska dla kotów – zalety i wady różnych produktów

Dzięki wygodnemu legowisku, kot ma wreszcie swoje miejsce służące ulubionym drzemkom. Z kolei właściciele nie muszą martwić się o to, jak utrzymać porządek w miejscu, gdzie dotąd sypiał ich kociak. Na rynku znajdujemy ciekawe legowiska, które różnią się nie tylko materiałem, z jakiego zostały wykonane. Poznajmy zalety i wady poszczególnych legowisk.

Najprostsze i najtańsze

Najprostsze i najtańsze legowiska, mają postać poduszek lub kocyków. Są estetyczne, miękkie, nie ma problemu z utrzymaniem ich w czystości. Zarówno poduszki, jak i koce nadają się do prania, szczególnie koce nie tracą swoich właściwości nawet przy dużej częstotliwości prania. Jeśli wybrany model posiada zdejmowany pokrowiec, to jeszcze bardziej ułatwia pranie, głównie poduszek. Obydwa rodzaje produktów dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach. Ich atutem jest również to, że można je położyć w dowolnym miejscu. Wystarczy wybrać taką lokalizację, w której nasz kociak spędza najwięcej czasu.

Co z wadami? Koce łatwo przesunąć i niestety mogą stracić swój fason. Poduszki z kolei nie zawsze zachwycają estetyką, a przy tym trudno mówić o stworzeniu miejsca dla kota, w którym ten poczułby się bezpiecznie.

Domki i budki

Estetyczne, wpisujące się w klimat wnętrz, dające poczucie, że są azylem dla kociaka. Między innymi takie zalety charakteryzują domki oraz budki. Wygodne, miękkie, niekiedy bardzo designerskie, co czyni je jeszcze ciekawszymi. Dla kota to dobre rozwiązanie, ponieważ zapewnia mu zamkniętą, dyskretną przestrzeń.

Minusem, choć niewielkim w stosunku do tego, co oferują, są wysokie ceny. Poza tym na domek lub budkę trzeba przeznaczyć znacznie więcej miejsca niż na koc czy poduszkę. Mimo wszystko minusy te rekompensuje estetyka, a i możliwość znalezienia takich produktów, które połączone są z elementami do zabawy.

Wiklinowe kosze

Pod względem rozmiarów, podobnie prezentują się wiklinowe kosze. Tu jednak nie można nic zarzucić estetyce. Takie kosze prezentują się naprawdę wyjątkowo, są przy tym naturalne i ekologiczne. Jednocześnie mogą pełnić rolę drapaka dla kota.

Wiklinowy kosz jest wyższym wydatkiem, za to – w zależności od wybranej konstrukcji – nadaje się do zabrania na rower, jak i do postawienia na balkonie. Poza tym, jeśli nie chcemy kupować drogiego kosza wiklinowego bądź mamy na celu najpierw sprawdzić, czy taka konstrukcja przypadnie do gustu naszemu kociakowi, można wykorzystać stary kosz, niegdyś przeznaczony na owoce lub zabawki.

Do podwieszania i nie tylko

Najciekawsze, a przy tym również bardzo pomysłowe, są legowiska do mocowania na ścianach, zakładane na kaloryfery, jak i specjalne hamaki. Zaskakuje ich estetyka. Są to produkty zwykle miękkie i dające kotu poczucie wygody oraz bezpieczeństwa.

W przypadku takich legowisk trzeba jednak liczyć się z nieco utrudnionym sprzątaniem, choć nie legowiska samego w sobie. Przede wszystkim niektóre produkty wymagają wiercenia dziur w ścianach, a umocowane na stałe legowisko, trudniej uprzątnąć. Te zaś, które są zakładane na kaloryfery czy umiejscawiane na parapecie, przeszkadzają podczas sprzątania przestrzeni okiennej.

Dużo miejsca zajmują hamaki stojące. Można wybrać model podwieszany, ale to trudniejszy montaż i ponownie bardziej skomplikowane sprzątanie. I oczywiście ceny, które są daleko za poduszkami czy kocami, choć trzeba przyznać, że kociaki lubią takie rozwiązania.

Oceńmy potrzeby naszych milusińskich, ale i własne, a do tego dodajmy budżet finansowy przeznaczony na legowisko. Gotowi na zakupy?

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów