Co powinien drapać kot?

Koty uwielbiają drapać. Nic w tym dziwnego, ponieważ robią to od zawsze. Nie należy im jednak tego zabraniać. Oczywiście warto zrobić coś, by drapane nie były meble czy ściany, ale na przykład drapak. Wybór odpowiedniego sprzętu jest trudny, ale na pewno możliwy. Będzie to nas kosztowało wiele cierpliwości, bowiem kot od razu nie odzwyczai się od drapania mebli, ale jeśli drapak będzie spełniał wymogi to kot na pewno się przyzwyczai.

Ostrzenie pazurków to norma u kotów, dlatego też drapak musi posiadać kilka cech, by kot mógł i chciał z niego korzystać. Przede wszystkim ważne jest to, aby był stabilny i nie ruszał się na boki. Kociak wspinając się i zahaczając pazurki nie może stresować się tym, że zaraz może spaść. Od tego przede wszystkim zależy bezpieczeństwo naszego pupila. Stabilność zapewni podstawa o dużej powierzchni, albo też proste mocowania do podłogi czy ściany, abyśmy nie musieli martwić się o pewność konstrukcji. Nie możemy zapomnieć o tym, że mały kot powinien mieć zakupiony całkiem inny drapak niż duży, ponieważ w innym wypadku nie będzie on odpowiedni, a tym samym nie spełni swojej funkcji. Z reguły ważny jest też materiał, który powinien być bezpieczny zarówno dla kota jak i dla właściciela. Jest to coś na zasadzie kartonu owiniętego sizalem, często też z drewnianą, bardzo solidną i stabilną postawą. Wtedy kot może drapać ile chce, a dodatkowo położyć się pod drapakiem i tam odpocząć, kiedy zmęczy się podczas zabawy i ostrzenia sobie pazurków.

Może okazać się jednak, że kotek nie chce zająć się nowym drapakiem. Co zrobić w takiej chwili? Wiele osób radzi, by zakupić kocimiętkę. To zioło, które zachęci kota do zainteresowania się nowym sprzętem. Najważniejsze jest jednak to, by od samego początku w domu znajdował się drapak, aby kot był przyzwyczajony do takiej pielęgnacji pazurów. Pomóc może także zanoszenie kota na drewnianą podstawkę za każdym razem, kiedy zacznie drapać coś innego. Będzie to wymagało mnóstwo cierpliwości, ale w końcu się uda.

Wybranie drapaka zależy także od ceny. Nie zawsze te najdroższe są najlepsze, dlatego dopasuj go do wieku kota. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów