Opieka nad kociakami – poważne zobowiązanie

Zanim podejmiemy decyzję o rozmnażaniu naszych kotów, powinniśmy mieć na uwadze obowiązki wiążące się z opieką nad ciężarną kotką oraz nowonarodzonymi zwierzakami. Chęć posiadania kociąt nie powinna przysłonić racjonalnych argumentów i realnej oceny możliwości.

Okres ciąży i porodu

W tym czasie kotka wymaga szczególnej opieki i stałej kontroli ze strony człowieka, by w razie problemów w odpowiednim czasie interweniować. Trudno dokładnie określić datę porodu, dlatego przez ostatnie dni ktoś nieustannie powinien czuwać przy ciężarnej – niekiedy nawet w nocy, bo często porody odbywają się właśnie w późnych godzinach. Kotka potrzebuje również specjalnych warunków w domu – spokojnego, zacisznego miejsca, gdzie będzie mogła urodzić i opiekować się małymi przez pierwsze dni. Stres i przenoszenie z miejsca na miejsce są w tym okresie szczególnie niewskazane, bo odbijają się na zdrowiu matki i młodych.

Gdy maluchy przyjdą na świat

Wraz z rozwojem kociąt ich potrzeby będą wzrastać. W pierwszych dniach najlepiej zajmie się nimi matka, ale potem również ludzie muszą włączyć się w ich wychowanie. Socjalizacja jest bardzo ważna w początkowym okresie życia, bo pomaga kształtować charakter maluchów. Należy ponadto odpowiednio rozplanować domową przestrzeń, by stworzyć miejsce do bezpiecznej zabawy, a jednocześnie nie zamykać kociąt wyłącznie w jednym pomieszczeniu. Im więcej przebywają z człowiekiem i im więcej uwagi się im poświęca, tym lepiej. Częste branie na ręce, głaskanie wpływają również na szybszy rozwój.

W jednym miocie na świat może przyjść od 4 do 6 zwierząt, a zapewnienie im jedzenia, żwirku, zabawek oraz pierwszych szczepień to niemały wydatek, z którego muszą zdawać sobie sprawę opiekunowie przez zajściem kotki w ciążę. Maluchy potrzebują karmy dostosowanej do ich wieku, również mama w okresie ciąży i połogu ma inne potrzeby żywieniowe, a specjalistyczne karmy są z reguły droższe niż te wybierane na co dzień.

Co, kiedy kocięta dorosną?

Niewiele osób może pozwolić sobie na zatrzymanie wszystkich kociaków. O tej sprawie warto pomyśleć już wcześniej, bo wbrew pozorom znalezienie maluchom dobrych i odpowiedzialnych opiekunów nie jest łatwym zadaniem. Od tego wyboru zależy ich przyszły los, więc nie warto kierować się chęcią zysku. Należy rozważyć również wcześniejsze wykonanie zabiegu kastracji oraz czipowania, by mieć pewność, że nie zostanie to zaniedbane przez nowych właścicieli.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów