Kamień nazębny u kota

Jeśli posiadamy kota, to musimy o niego dbać i zapewniać mu odpowiednie warunki, które pozwolą na odpowiedni rozwój zwierzęcia pod każdym względem. Ważna w tym przypadku, jest nit tylko zawsze pełna miska, ale także odpowiednie zabawki, którymi kot będzie mógł się bawić. Jednak, najważniejszą rzeczą jest zapewnienie mu odpowiedniej opieki, która pozwoli na odpowiednio rozwój zwierzaka. Jeśli w nasze ręce dostał się kociak, który jeszcze potrzebował mleka matki, gdyż został porzucony, to musimy wiedzieć jak takim zwierzakiem się zająć. Opieka nad nim wymaga czasu, ponieważ trzeba go karmić, co parę godzin ze strzykawki, mlekiem o odpowiedniej temperaturze. Taki maluch jest często, ale mniej, dlatego, jeśli pracujemy, musimy oddać go pod czyjeś skrzydła.

Ale kiedy kot podrośnie to także nie należy go zaniedbywać i ciągle kontrolować czy ma się dobrze, a także pilnować, aby miał wystarczająco ruchu - szczególnie, jeśli mieszkasz w bloku, ponieważ w takim miejscu zwierzęta maja ograniczoną możliwość poruszania się, a kota na spacer ciężko wyprowadzić, chociaż zdarzają się przypadki, że rzeczywiście jest taka możliwość. Jednak większość kotów po prostu kładzie się na ulicy i udaje, że nie żyje, a Ty musisz go ciągnąc za sobą lub wziąć na ręce.

Kontrola stanu uzębienia

Mając dorosłe koty, zwykła kontrola sierści nie wystarczy, aby wiedzieć jak wygląda ich zdrowie. Musimy także zajrzeć do uszu, popatrzeć w oczy, a także zaglądnąć do pyszczka. Po co to robić? Przede wszystkim po to, aby w porę zapobiec kamieniowi nazębnemu. Zastanawiasz się, co to takiego jest? Jest to żółty nalot na zębach, który przedostaje się pod dziąsła, a nieleczony prowadzi do obruszania się zębów oraz ich wypadnięcia. Kotu, bez zębów ciężko byłoby przeżyć, szczególnie, dlatego, że nie, miałby jak zjeść zwykłego posiłku. A więc kontrolowanie, jak wygląda uzębienie naszego kota, to nie tylko dbanie o higienę, ale także o zdrowie pupilka.

Jak mogę chronić mojego kota? Przede wszystkim należy pilnować, aby nie powstał kamień i ciągle sprawdzać czy go przypadkiem nie ma. Zapobieganie wyjdzie nam znacznie lepiej niż leczenie zwierzaka. Jak powinniśmy dbać o higienę wnętrza pyszczka naszego kotka? Może będziesz się śmiać, ale bardzo ważne jest szorowanie zębów. W sklepach możemy kupić pasty dla zwierząt. Co najlepsze są one całkowicie dla nich bezpieczne i mają taki smak, że kot nie będzie mógł się doczekać szczotkowania.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów