Duże rasy kotów – które się do nich zaliczają i co musisz o nich wiedzieć?

​Zastanawiasz nad zakupem lub przygarnięciem ze schroniska kota, lecz powinien być on po prostu… duży? Świetnie! Zachęcamy Cię zwłaszcza do zastanowienia się nad drugą z tych opcji – w końcu tak wiele wspaniałych kotów czeka na nowych właścicieli i nowy, wspaniały dom! Tymczasem, dzisiaj opowiemy o najpopularniejszych rasach dużych kotów. Zobacz, co powinieneś o nich wiedzieć, zanim któryś z nich przekroczy próg Twojego domu lub mieszkania!

Ragdoll

Będzie to znakomity wybór, jeżeli szukamy kota, który będzie po prostu spokojny i zrównoważony. Nie powinniśmy mieć dużych problemów z ich zachowaniem. Są to zwierzęta naprawdę przyjacielskie, ciągnie je ku ludziom, jednak nie są one w tym natrętne, a nawet ich miauczenie jest stosunkowo ciche. Lubią się bawić, chętnie się uczą i są naprawdę ufne wobec innych, co jednak niekoniecznie jest zaletą – w końcu mogą lgnąć też do obcych, a dla niektórych rasowy kot może okazać się łakomym kąskiem, zwłaszcza jeżeli sami nie chcą za niego zapłacić.

Koty te bardzo źle znoszą jednak samotność, z tego powodu stosunkowo często właściciela decydują się na dwa osobniki, chociaż są one też tolerancyjne wobec innych zwierząt. Koty te są również niezwykle piękne, warto jednak zwrócić uwagę na to, że pielęgnacja ich sierści może okazać się wymagająca i czasochłonna.

Co do wielkości samych kotów rasy Ragdoll, samice mogą ważyć od 4 do 5 kilogramów, samce natomiast nawet do 8 kilogramów, są to więc koty naprawdę spore.

Maine Coon

Oto rasa, która po prostu uwielbia obecność człowieka. Do tego bardzo przywiązują się do swoich właścicieli, co u kotów nie jest tak oczywiste i raczej mało popularne. Warto również wiedzieć, że uwielbiają wodę oraz wodne zabawy, stad zapewne będzie ciągnąć je do łazienki, umywalki czy nawet wanny.

Maine Coon posiadają zwartą sylwetkę, naprawdę spore łapy oraz długą sierść, a wynika to z terenów, z których pochodzą – panował tam wymagający klimat, koty wiec musiały przystosować się do niskich temperatur.

Podobnie jak w przypadku kotów rasy Ragdoll, Maine Conn również należą do zwierząt spokojnych i opanowanych, dodatkowo są również naprawdę ciekawskie, o czym również warto wiedzieć przed zdecydowaniem się na któregoś z nich. Cały czas posiadają instynkt łowiecki, lubią się bawić i należą do bardzo aktywnych zwierząt. W ich przypadku bardzo wskazana jest również duża przestrzeń, z której mogą korzystać – zaleca się posiadanie nawet ogrodzonego wybiegu, niekoniecznie będzie to więc dobra opcja, jeżeli szukamy kota do niewielkiej kawalerki.

Norsk Skautkatt

Oto norweskie koty leśne – rasa, o której cały czas nie wiemy tak wiele, jakbyśmy chcieli. Krąży wiele legend związanych z ich pochodzeniem, a kilka związanych jest nawet z mitologią nordycką! Dla wielu jednak istotniejszy będzie fakt, że są to jedne z największych kotów domowych – samce mogą osiągać masę wynoszącą nawet 10 kilogramów!

Posiadają one półdługą, lecz dwuwarstwową pokrywę włosia, opuszki ich łap zabezpieczone są przed zimnem oraz, co ciekawe (nie potrafią tego inne domowe koty), norweskie koty leśne potrafią schodzić z drzew… głową w dół! Badania genetyczne tych kotów wskazują na to, że nie są spokrewnione z żadną obecnie znaną rasą kotów.

Wbrew pozorom, koty te nie są jednak dzikusami, lecz są miłe, wesołe oraz towarzyskie. Na samym początku są jednak nieufne, zarówno wobec ludzi, jak i innych zwierząt. Po jakimś czasie jednak przekonują się zarówno do ludzi i innych kotów, jak i nawet do psów. Koty te lubię eksplorować nowe tereny, a ich instynkt łowiecki jest naprawdę bardzo silny.

Kot bengalski

Masa kotów bengalskich może dochodzić nawet do 9 kilogramów. Najważniejszą cechą charakterystyczną jest jednak ich umaszczenie oraz połysk, który uwidacznia się na ich futrze. Mamy też znowu do czynienia z rasą, której instynkt łowiecki możemy określić jako ponadprzeciętnie intensywny. Duża równica pojawia się również pomiędzy kocurami a kotkami. Przedstawiciele płci męskiej uznawane są przez wielu za znacznie bardziej przyjacielskie, kotki natomiast są bardziej niezależne, potrafią również silnie ukazywać swoje niezadowolenie, jednak potrafią również bardzo zwracać na siebie uwagę, jeśli tylko tego chcą. Małe kotki rasy bengalskiej są również bardzo absorbujące – warto o tym wiedzieć, zanim się na nie zdecydujemy.

Koty bengalskie zazwyczaj tolerują inne koty i zwierzęta, jednak ich dzika natura w kontaktach tych bywa problematyczna. Nic dziwnego, że należą one do zwierząt bardzo aktywnych, uwielbiają zabawę oraz podobnie jak Maine Coon – wodę. Są inteligentne, a uczenie ich sztuczek (tych prostych) nie jest niczym trudnym. Koty te przywiązują się również do swoich opiekunów, potrzebują ich uwagi, a dodatkowo potrzebują dużej przestrzeni do życia, wiec znów nie będzie to dobre rozwiązanie do małych mieszkań. Dużym plusem na pewno będzie fakt, że ich miauczenie znów jest naprawdę ciche.

Brytyjski krótkowłosy

Oto rasa, która znów zazwyczaj jest bardzo spokojna i przyjacielska. Potrafią również przystosowywać się do bardzo różnych warunków życia, a dodatkowo sprawdzają się zarówno na wsi, jak i w dużych miastach. Masa ich ciała może osiągać do 8 kilogramów. Na pewno wielu ucieszy fakt, że nie są to koty specjalnie wymagające, nie jest potrzebna specjalna ich pielęgnacja, jednak więcej uwagi na pewno będzie potrzebne w okresie ich linienia. Koty brytyjskie należą do bardzo inteligentnych i nadzwyczaj dobrze potrafią odczytywać znaki wysyłane im przez człowieka. Warto również wiedzieć, że jest to jednak z najpopularniejszych ras na świecie.

Niezależnie do tego, na którą rasę się zdecydujecie, zachęcamy do zadbania o odpowiednie zdrowie naszego pupila. Konieczna będzie do tego m.in. odpowiednia karma – zachęcamy do sprawdzenia oferty Royal Canin – są one łatwo dostępne, a firma posiadają w swojej ofercie karmy przystosowane do wymagań żywieniowych przedstawionych powyżej ras, dzięki czemu otrzymają one dokładnie to, czego ich organizm będzie potrzebował!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów