Niestety, podobnie jak w świecie ludzi, nie wszystkie choroby da się wyleczyć, to podobnie wygląda to w przypadku kociaków. Bez wątpienia mitem jest przekonanie, że mają one dziewięć żyć. Na kociaki czyha mnóstwo niemożliwych do wyleczenia dolegliwości, jak chociażby słynna choroba FIV.
Czym jest FIV?
Chorobą FIV nazywamy tzw. „syndrom niedoboru immunologicznego u kotów”. Jest to schorzenie niezwykle zakaźne – pojawia się niezależnie od położenia geograficznego. Występuje zarówno u kociaków, żyjących na wolności, jak i u zwierząt udomowionych. Działanie choroby w kolejnych fazach polega na stopniowym spadku odporności u kotów, co przypomina nieco odpowiednik ludzki tego schorzenia, a więc HIV. Kolejne etapy bywają zbieżne. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że ludzie, jak i inne gatunki zwierząt, nie są wrażliwe na występowanie wirusa FIV. Schorzenie to przenoszone jest najczęściej poprzez zadrapania, rany szarpane, pogryzienia. Grupą kociaków, która jest szczególnie narażona na występowanie FIV są stare koty.
W jaki sposób nasi pupile mogą roznosić FIV?
Ze względu na fakt, że wirus pojawia się we wszystkich wydzielinach – ślinie, mleku, nasieniu, kale, moczu, a także pozostałych płynach ustrojowych. W większości przypadków jednak, ilość komórek wirusowych nie jest na tyle rozległa, by dochodziło do rozwijania się schorzenia, a więc bezpośredniego zagrożenia życia kotów. Wielu weterynarzy spiera się jednak w kwestii tego, czy wirusem można zarazić się drogą płciową, a więc poprzez stosunek oraz zakażenie śródmaciczne, kiedy kocięta nabywają chorobę po kociej mamie. Do zakażeń dochodzi więc przede wszystkim przez krew.
W jaki sposób działa choroba?
Choroba FIV, podobnie jak ludzki wirus HIV, postępuje dość wolno, a więc nie oznacza ona nagłego skrócenia życia kociaka. Zdarza się, że koci nosiciele choroby, odczuwają skutki zakażenia po wielu latach. Warto jednak pamiętać, że chory kociak, może przenosić wirusa na inne zwierzaki do końca swoich dni. Zakażeniu podlegają zwłaszcza zwierzaki słabsze, a więc starsze i bardzo młode (2-3 rok życia).
Polecamy
Najnowsze
Dbaj o swojego domownika
Od dawna pies i kot to dwa najpopularniejsze zwierzęta, jakie Polacy trzymają w swoich domach. Opiekują się nimi, utrzymują i pieszczą... [...]