Diagnozowanie i leczenie cukrzycy u kotów

Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną i wymagającą troskliwej opieki ze strony właściciela. Nieleczona może doprowadzić do wyniszczenia organizmu zwierzęcia i groźnych powikłań – uszkodzenia wątroby, ślepoty, problemów z sercem i mózgiem, a w konsekwencji do śmierci. Kot powinien pozostawać pod stałą opieką weterynaryjną, regularnie mieć badany poziom glikozy we krwi oraz wagę.

<img alt="" style="width: 200px; height: 150px; display: none;" resources="" library="" image="" 61db25da="" 775ddbc0e8b5cae41db36ac6_t3.jpg"="" src=/res/diagnozowanie-i-leczenie-cukrzycy-u-kotow-pigb.jpg" data-cke-saved-src=/res/diagnozowanie-i-leczenie-cukrzycy-u-kotow-pigb.jpg" rel="gallery">

Co powinno zaniepokoić opiekuna?

O cukrzycy może świadczyć szereg objawów: wzmożone wydalanie moczu połączone ze zwiększonym pragnieniem, gwałtowna utrata wagi przy jednoczesnym większym apetycie, apatia, brak energii. Z drugiej strony kot może również odmawiać jedzenia i wymiotować. Jego sierść staje się tłusta i pojawia się na niej biały łupież. Oprócz objawów łatwych do zaobserwowania o cukrzycy może świadczyć również powiększenie narządów – wątroby i nerek, choroby skóry i układu moczowego oraz zanik mięśni grzbietowych.
 

Diagnostyka

W momencie gdy właściciel kota zgłasza się do lecznicy, weterynarz przeprowadza wywiad, a następnie zleca badania – najczęściej wykonywane są badania laboratoryjne takie jak morfologia i badanie poziomu cukru, następnie USG i RTG. Wiele zależy od stanu kota i występujących objawów.

Niepokojące z pewnością będą wyniki wskazujące na nadmiar glukozy we krwi – przekraczający 200mg/% przy normie na poziomie 100mg/%, obecność cukru w moczu oraz zmienione parametry takich narządów jak wątroba i nerki, które wskazują na stan zapalny.
 

Leczenie i dieta

Po zdiagnozowaniu cukrzycy właściciele kota muszą liczyć się z tym, że pupil wymaga wiele uwagi. Pierwszy etap leczenia to podawanie leków przeciwcukrzycowych, jeśli terapia farmakologiczna okaże się niewystarczająca, konieczne będzie podawanie kotu insuliny. Zazwyczaj dobrane przez lekarza dawki aplikowane są dwa razy dziennie.

Czynnikiem, w dużym stopniu determinującym powodzenie leczenia i ustabilizowanie poziomu cukru we krwi, jest odpowiednia dieta. Zalecane jest wyznaczenie stałych pór karmienia, dostosowanych do godzin podawania insuliny oraz wybór specjalistycznej karmy. Producenci pożywienia dla kotów oferują gotowe produkty o odpowiednio dobranych proporcjach składników – dla cukrzyków ważna jest przede wszystkim stała wartość energetyczna posiłków, duża ilość białka i lekkostrawnych węglowodanów, a także obecność włókna surowego. Wybór należy skonsultować z weterynarzem, co pozwoli uniknąć częstych zmian diety, niebezpiecznych dla równowagi organizmu.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów