Czy koty kochają?

Psychika naszych pupili w dalszym ciągu pozostaje niezgłębiona. Niektórzy odmawiają kotom uczuć wyższych i twierdzą, że zwierzęta kierują się jedynie własnym interesem. Nie przekonuje to jednak wielbicieli kotowatych, którzy na co dzień przebywają z mruczącymi i łaszącymi się ulubieńcami. Jednak uczucia mają zawsze wiele obliczy, inne są relacje między kotami, a inaczej kształtują się więzi z człowiekiem.

Uczucia w kociej rodzinie

Koty i kotki niepoddane zabiegom kastracji lub sterylizacji prędzej czy później doczekają się potomstwa. Doświadczenia hodowców i właścicieli zwierząt wskazują, że większość kocich matek darzy swoje dzieci uczuciami, co przejawia się w troskliwej opiece, która trwa aż do usamodzielnienia się kociaków. Nieco inaczej wygląda u kotów kwestia ojcostwa. Kocury z reguły nie interesują się młodymi i nie uczestniczą w ich wychowaniu.

Wraz z dojrzewaniem kociaka wydaje się, że więzi pomiędzy nim a matką ulegają osłabieniu. Nie jest to jednak stały model, niekiedy córka i matka żyją blisko siebie w zgodzie. Jednak gdy mamy do czynienia z relacjami kocur – kotka, bez względu na pokrewieństwo, mogą one przybrać charakter seksualny. Jednocześnie w przypadku tych zwierząt trudno mówić o stałych związkach partnerskich.

Oddzielna kwestia to stosunki pomiędzy rodzeństwem. W początkowym okresie życia możemy zaobserwować wiele interakcji między kociakami – razem bawią się, śpią, wzajemnie liżą. Późniejsze zmiany związane z dorastaniem mogą osłabić te relacje i każde z kociąt pójdzie swoją drogą. Jeśli jednak nadal pozostają w jednym domu, bardzo często są ze sobą zżyte.

Człowiek i kot

Ta kwestia najbardziej interesuje opiekunów. Czy wszystkie przejawy sympatii ze strony kocich towarzyszy to tylko efekt uzależnienia od człowieka? Nie ulega wątpliwości, że relacji pomiędzy zwierzętami a kotem i człowiekiem nie da się porównać. Najczęściej są one trwalsze, bo decyzja o posiadaniu kota to zobowiązanie na lata. Zwierzaki są również zależne od swoich opiekunów, co motywuje je do podtrzymywania pozytywnych relacji i chociaż częściowej uległości. Wiele zależy jednak od indywidualnego charakteru – niektóre koty mimo iż całe życie spędziły z człowiekiem, będą traktować go z obojętnością, inne nie będą chciały opuścić go na krok, domagając się zainteresowania.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów