Nauka korzystania z kuwety może okazać się nie lada problemem. Wie o tym każdy właściciel kota. Wydawać by się mogło, że rzecz jest niezwykle prosta, ponieważ futrzaki posiadają wrodzoną skłonność do zakopywania tego, co pozostaje po wydaleniu. W praktyce jednak wcale nie jest tak łatwo. Poza tym – zawsze można ułatwić kotom tę czynność i przyspieszyć ją.
Warto stosować się do pewnych ogólnych zasad, które odnoszą się do wyboru miejsca ustawienia kuwety w naszym domu, czy mieszkaniu. Należy pamiętać o tym, że powinno to być miejsce, gdzie kot będzie miał zapewnioną choć odrobinę intymności, przynajmniej na etapie nauki korzystania z kuwety.
Jeżeli mamy małe kocięta, musimy pamiętać o tym, aby kuweta była ustawiona w zasięgu ich wzroku, a więc w pomieszczeniu, w którym one przebywają. Nie możemy liczyć na to, że mały kociak pobiegnie na sam koniec mieszkania, by skorzystać z kuwety w razie nagłej potrzeby. Najlepiej zapewnić mu kilka toalet, tak, aby do każdej miał możliwie blisko.
Jeżeli uczymy kota korzystania z kuwety, warto na samym początku zaopatrzyć się w żwirek betonitowy, który nie posiada zapachu i ma drobną granulację. Chodzi przede wszystkim o to, aby taki żwirek mógł możliwie najbardziej przypominać kotu zwykły piasek. Zarówno konsystencja, jak i zapach nie powinny kota drażnić. Musimy pamiętać także o systematycznym korzystaniu z kuwety, ponieważ do brudnej kot nie będzie chciał się załatwiać.
Nie należy też robić niczego na siłę. Powinniśmy mniej więcej dwa lub trzy razy dziennie brać futrzaka na ręce i stawiać w kuwecie. Niech tam zostanie tak długo, jak tylko będzie chciał. Nie powinniśmy mu wówczas w żaden sposób przeszkadzać, lecz pozwolić, by mógł się zapoznać z kuwetą.
Nieco inaczej jest w przypadku kota dorosłego, którego przyjmujemy do swojego domu, a który już wcześniej korzystał z kuwety. Warto zabrać razem z nim jego dotychczasową toaletę oraz żwirek. Można też poprosić o odrobinę żwirku z poprzedniej kuwety, ponieważ jest on przesiąknięty zapachem, który kot już zna.
Jeżeli kot załatwi się poza kuwetą, nie wolno na niego krzyczeć i wściekać się. Takie metody tylko zestresują naszego futrzaka, a tego przecież nie chcemy. Jeżeli zauważymy, że kot przymierza się do załatwienia poza kuwetą, powinniśmy delikatnie wziąć go na rękę, zanieść do kuwety i pochwalić.
Polecamy
Najnowsze
Dbaj o swojego domownika
Od dawna pies i kot to dwa najpopularniejsze zwierzęta, jakie Polacy trzymają w swoich domach. Opiekują się nimi, utrzymują i pieszczą... [...]