Kupujesz kota ? Sprawdź w co musisz się wyposażyć

Skoro decydujemy się na życie pod jednym dachem w towarzystwie kota czy innego futrzaka, powinniśmy postarać się, aby zwierzak czuł się u nas jak najbardziej komfortowo. Nasz nowy domownik, podobnie, jak my sami, posiada swoje potrzeby, więc zanim się wprowadzi, należy przygotować dla niego wyprawkę, by od początku mógł poczuć się jak w domu. Co zatem powinno wejść w skład takiej podstawowej wyprawki dla kota?

WC

Przede wszystkim, powinniśmy zaopatrzyć się w kuwetę oraz żwirek, przy czym warto wiedzieć, że zarówno kuwety, jak i żwirki występują w kilku odmianach. Najprostsze są kuwety odkryte, ale znacznie lepiej jest zainwestować w nieco bardziej skomplikowany model, posiadający daszek, a nawet drzwiczki. Oczywiście, tego rodzaju kuweta jest nieco droższa, ale znacznie ogranicza rozsypywanie żwirku a tym samym ułatwia nam utrzymanie czystości. Kwestia doboru odpowiedniego żwirku to już wyższa szkoła jazdy, bowiem kuwetę możemy wypełnić zarówno zwykłym piaskiem, jak i wiórkami czy specjalnym granulatem. Ciekawym rozwiązaniem są żwirki zeolitowe, które pochłaniają zapachy a także zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych.

Miseczki

Skoro układ pokarmowy naszego przyjaciela posiada koniec, musi posiadać również początek – w wyprawce nie może więc zabraknąć miseczek, przy czym powinny to być miseczki dwóch rodzajów: przeznaczone na wodę oraz na karmę. Miseczka na wodę powinna mieć ok. 0,3 – 0,4 litra pojemności, zaś ta na karmę – 0,2 lub 0,3 l. Takie pojemności w zupełności wystarczą dla przeciętnego kota, a pomieszczą dokładnie tyle karmy, ile wynos dzienna porcja, więc nic się nie zmarnuje, a jednocześnie nie będą zajmować zbyt wiele miejsca.

Nie bez znaczenia jest również materiał, z jakiego wykonane są miseczki – najlepsze będą ceramiczne lub metalowe, ponieważ miski wykonane z plastiku są znacznie mniej trwałe, przez co łatwiej się rysują i niszczą.

Zabawki

Zabawki są niezbędnym elementem wyprawki, szczególnie w przypadku, gdy kupujemy małego kotka. Wbrew pozorom, zabawki mają nie tylko wypełnić naszemu zwierzakowi czas i pomóc mu zabić nudę, ale też zaspokajać jego instynkty związane z polowaniem i pościgiem oraz naturalną potrzebą ruchu. Jeśli nie damy naszemu kotu czegoś, w co będzie mógł wbić zęby i pazurki, jest bardzo prawdopodobne, że zrealizuje swoją potrzebę polowania inaczej, na przykład... atakując nasze palce i stopy. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów