Jaką karmę wybrać dla kota z nadwrażliwością jelitową?

Nadwrażliwość jelitowa i problemy żołądkowo-jelitowe mogą mieć różne podłoże i przed wdrożeniem leczenia i zmianą diety należy przeanalizować objawy i dokonać pełnej diagnostyki. Wykluczenie infekcji bakteryjnej lub wirusowej oraz obecności w przewodzie pokarmowym kul włosowych, może wskazywać na nadwrażliwość spowodowaną alergią lub nietolerancją pokarmową. Wynika ona wówczas z niewłaściwej diety, która zawiera w sobie składniki, których organizm kota nie toleruje. Objawy mogą pojawić się nagle i zostać wywołane przez pokarm, który wcześniej nie powodował niepokojących reakcji. Opiekunów kota powinny zaniepokoić wymioty, biegunki, dolegliwości skórne oraz oddechowe.

Dieta przy nadwrażliwości jelitowej

Leczenie alergii i nietolerancji pokarmowych polega głównie na zmianie dotychczasowej diety – opieranie się wyłącznie na terapii farmakologicznej nie będzie skuteczne. Często sposób żywienia to jedyne zalecenie lekarza, dlatego też wybór karmy powinien być szczególnie staranny i pozwolić na wyeliminowanie jak największej ilości potencjalnych alergenów. Pokarm powinien posiadać ograniczone źródła białka i być lekkostrawny. Dodatkowo wyższy poziom włókna pokarmowego przeciwdziała powstawaniu w przewodzie pokarmowych kul włosowych, podrażniających wrażliwe okolice.
Efekty podawania odpowiedniej karmy będą stopniowe, ale podawane konsekwentnie, pomogą całkowicie wyeliminować problem alergii i nadwrażliwości. W przypadku nadwrażliwości jelitowej o innym podłożu, wspomogą proces rekonwalescencji.

Karmy specjalnie dla kotów z nadwrażliwością jelitową

Producenci karm dla kotów znacząco ułatwiają opiekunom dbanie o małych alergików, tworząc specjalistyczne karmy o wyselekcjonowanych źródłach białek i węglowodanów. Przykładem takiego pokarmu jest Animonda Integra Sensitive w puszce o smaku kurczaka z ryżem. Jest ona dedykowana kotom o wrażliwym przewodzie pokarmowym ze względu na swój starannie dobrany skład. Źródłem białek zwierzęcych jest kurczak, natomiast niezbędnych węglowodanów ryż – ograniczenie składników pozwala na wyeliminowanie z diety potencjalnych alergenów. Podobne właściwości i cechy posiada inny produkt z serii Animonda Integra Sensitive – karma mokra o smaku indyka z ziemniakami. W tym przypadku również producent wykorzystał jedno źródło białka i jedno źródło węglowodanów. Skład karmy oprócz działania na układ pokarmowy zapewnia zdrową skórę oraz błyszczącą jedwabistą sierść. Kotom będą odpowiadać również warianty smakowe pokarmu.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów