![](/res/860x484_jak-nie-przekarmic-kota-jvlb.jpg)
Dzienna dawka pokarmu, jakiej potrzebuje kot, jest zazwyczaj szczegółowo obliczona i podana na opakowaniu karmy. Jej ilość powinna być jednak uzależniona również od wieku, wagi i aktywności zwierzęcia. Częstą praktyką właścicieli jest zostawianie kotom pełnej miski, co pozwala im na samodzielny wybór pory posiłku i jego objętości. Wynika to z przekonania, że koty nie mają tendencji do przejadania się. Częściowo jest to założenie słuszne, ale jednocześnie nie można traktować go jako reguły – warto zwracać uwagę na ilość zjadanego przez kota pożywienia oraz kontrolować jego wagę.
Karma dostosowana do potrzeb
Dbanie o ilość dostarczanego kotu pożywienia, powinno iść w parze z wiedzą o indywidualnych potrzebach zwierzęcia. Nie warto ograniczać jedzenia małym, rosnącym kotom, bo ich potrzeby energetyczne są większe niż w przypadku osobników dorosłych. Podawana im karma powinna być ponadto bogatsza w białko i wapń, które zagwarantują prawidłowy rozwój. Podobne potrzeby i wskazania żywieniowe dotyczą również kotek w okresie ciąży i laktacji.
Po ukończeniu pierwszego roku życia można wprowadzić dietę przeznaczoną dla dorosłych kotów o niższej wartości energetycznej. Najważniejsza jest obserwacja zachowania zwierzaka – jeśli racjonalnie korzysta z pozostawionego pokarmu, można umożliwić mu stały dostęp do pełnej miseczki. Zwiększenie wagi powinno jednak zaalarmować właściciela i skłonić do wyznaczenia określonych por karmienia i kontrolowania ilości pokarmu.
Uwaga! Ryzyko nadwagi
Istnieją sytuacje, gdy opiekunowie powinni zwrócić szczególną uwagę na dietę pupila. Brak nadzoru może skończyć się nadwagą w przypadku:
- nieprawidłowo dobranej karmy oraz nadmiaru kalorycznych smakołyków. Szczególnie szkodliwe jest również podawanie kotu resztek z posiłków jedzonych przez ludzi – nie dostarczą one wystarczającej ilości składników odżywczych, a wręcz mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia;
- kotów kastrowanych i kotek po sterylizacji – po tego rodzaju zabiegach zwierzęta mają tendencję do przybierania na wadze, co wynika ze wzmożonego apetytu i mniejszej aktywności fizycznej. Dobrym rozwiązaniem są karmy przeznaczone specjalnie dla zwierząt kastrowanych i sterylizowanych o obniżonej kaloryczności oraz staranne pilnowanie zalecanych dawek;
- kotów przebywających samotnie w domu i znudzonych – przejadanie się jest często reakcją na nudę, co w połączeniu z małą aktywnością może prowadzić do otyłości.
Polecamy
Najnowsze
Dbaj o swojego domownika
Od dawna pies i kot to dwa najpopularniejsze zwierzęta, jakie Polacy trzymają w swoich domach. Opiekują się nimi, utrzymują i pieszczą... [...]