Dieta u kota - kiedy warto o niej pomyśleć

Nad odpowiednią dietą u kota warto pomyśleć w kilku sytuacjach. Należą do nich posiadanie różnych chorób lub schorzeń, kastracja/sterylizacji, czy najzwyczajniej nadwaga. Odpowiednia dieta zapobiegnie powstawaniu chorób lub zapobiegnie ich rozwój, bądź przyczyni się do powrotu do zdrowia.

Dieta odchudzająca

      Odchudzanie kota należy skonsultować z lekarzem weterynarii, po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Nadwaga może być nie tylko objawem nieodpowiedniej diety, ale również choroby. Na nadwagę i otyłość narażone są najbardziej koty po zabiegu sterylizacji oraz z ograniczoną ilością ruchu (szczególnie mieszkające w mieszkaniu). Weterynarz pomoże dobrać odpowiednią karmę i ilość jej podawania. Zalecana jest również większa dawka aktywności fizycznej.

Schorzenia i choroby

      Oczywistym jest to, że kot chory powinien ze względu na posiadaną dolegliwość spożywać odpowiednią karmę. Stad też na rynku pojawia się wiele karm dla kotów – są to tak zwane karmy weterynaryjne  lub specjalistyczne. Należy podawać je po konsultacji z weterynarzem.  Wśród tych karm możemy znaleźć karmy dla kotów chorobami nerek, układu moczowego, przewodu pokarmowego, chorobami wątroby, jamy ustnej, cukrzycą, chorobami serca, chorobami stawów, czy w okresie rekonwalescencji po zabiegu, czy przebytej chorobie.

Jaka rasa, taka karma

      Specjalną dietę należy stosować, jeśli posiadamy kota rasowego. Znaczna ilość zwierząt rasowych, nie tylko kotów, ma wrodzone wady genetyczne, bądź jest narażona na pewnego rodzaju schorzenia. I tak, są osobne karmy dla rasy: maine coon, pers, kot brytyjski, syjam.

Tryb życia

      Odpowiednią dietę należy stosować również ze względu na tryb życia zwierzęcia. Kot wychodzący będzie potrzebował innego zapotrzebowania energetycznego, niż kot mieszkający w mieszkaniu lub typ kota „kanapowca”, który nie przepada za aktywnością fizyczną.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów