Leczenie alergii pokarmowej u kotów

Zaobserwowanie przez właściciela objawów alergii pokarmowej, powinno skutkować wizytą u weterynarza, gdyż schorzenia nie można ignorować. Symptomy choroby mogą nie być jednoznaczne – alergia często jest mylona z atopowym zapaleniem skóry lub zapaleniem wywołanym przez pchły. Tylko lekarz jest w stanie postawić właściwą diagnozę i odpowiednio zaplanować leczenie.

Diagnostyka

Początkiem rozpoznania jest wywiad z właścicielem – dotyczy on nie tylko zaobserwowanych objawów, ale może także wskazać na prawdopodobieństwo genetycznego podłoża alergii. Jest to bowiem choroba dziedziczona i w tym przypadku ujawnia się wcześniej – między 6 miesiącem a 3 rokiem życia kota.

Diagnozowanie alergii nie należy do łatwych. Trzeba wcześniej wykluczyć grzybicę oraz obecność pasożytów, a następnie znaleźć alergen odpowiedzialny za występowanie objawów. Może być to nawet produkt, który wcześniej nie powodował negatywnej reakcji układu odpornościowego, co dodatkowo zwiększa trudność diagnostyki. Pomocne bywają testy badania krwi oraz testy śródskórne, dzięki którym wykrywa się przeciwciała przeciw różnym produktom. Nie zawsze wyniki są jednoznaczne i miarodajne.

Podstawą w walce z alergią jest wytypowanie produktów mogący uczulać i ich eliminowanie z diety.

Leczenie

Podstawą każdej terapii antyalergicznej jest unikanie alergenów – w przypadku alergii pokarmowej dokonuje się tego poprzez dietę eliminacyjną polegającą na żywieniu kota produktami, których do tej pory nie jadł. Konieczna jest obserwacja, jak zwierzę reaguje na nową dietę, ale wybór takich składników jak ryż czy mięso kaczki, pozwala na ograniczenie ryzyka. Wybór karm dostępnych na rynku pozwala na poszukiwanie pożywienia, które będzie w swoim składzie miało właśnie produkty najmniej uczulające. W sprzedaży są również specjalistyczne karmy dla kotów z alergią pokarmową. Czas ich podawania wyznacza lekarz w oparciu o analizę konkretnego przypadku – co najmniej powinno być to 6 tygodni. Po ustąpieniu bądź wyciszeniu objawów, stopniowo urozmaica się dietę kota badając, które składniki są przez niego tolerowane. Może być to proces bardzo czasochłonny, a stworzona w jego wyniku dieta, musi być bezwzględnie przestrzegana.

W terapii alergii pokarmowej weterynarz może podawać też substancje, które złagodzą jej objawy – będą to wszelkie leki przeciwświądowe, przeciwzapalne, ułatwiające gojenie się ran, antybiotyki lub leki przeciwgrzybiczne. W przypadku młodych zwierząt zaleca się również podawanie dodatkowych suplementów wapnia i witaminy D3.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów