Dieta dla kota z niewydolnością nerek

Nieleczona choroba nerek, może mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania całego organizmu kota. Diagnoza i leczenie wskazane przez weterynarza to tylko część niezbędnych działań. Wiele zależy też od codziennych wyborów i troski właściciela, przejawiającej się w dopasowaniu diety kota do jego specyficznych potrzeb. Odpowiedni sposób żywienia wspomaga leczenie i wpływa na kondycję organizmu, dlatego tak ważny jest świadomy i przemyślany wybór.

Specyfika diety dla kota z niewydolnością nerek

Planując zmianę żywienia związaną ze zdiagnozowanymi schorzeniami nerek, należy zwrócić uwagę na kilka cech dobrej karmy:

- niskobiałkowa – białko bardzo wysokiej jakości w niewielkiej ilości. Niewskazane jest to, pochodzenia roślinnego, gdyż niepotrzebnie obciąży nerki kota. 
- o obniżonym poziomie fosforu – dzięki temu możliwe jest zapobieganie hiperfosfatemii, która wpływa również na kondycję nerek. Obniżony poziom fosforu przyczynia się do spowolnienia choroby.
- zachowująca odpowiednie proporcje kwasów omega-6 i omega-3 (5:1). Dzięki temu złagodzeniu ulegają stany zapalne, obniża się również ciśnienie w kłębuszkach nerkowych. 
- smaczna – aspekt smakowy zależy od indywidualnych preferencji każdego kota, ale bardzo ważne jest, by polubił on daną karmę. Niewydolność nerek wiąże się często z utratą apetytu, więc kot może tracić na wadze. Im bardziej smakowita karma, tym większa szansa, że zachęcimy go do jej zjedzenia i organizm zwierzęcia otrzyma niezbędną porcję składników odżywczych.

Wybór karmy dla chorego kota

Samodzielne skomponowanie karmy odpowiadającej wymaganiom chorego kota, jest praktycznie niemożliwe. Jednak w sklepach zoologicznych i lecznicach weterynaryjnych znajdziemy co najmniej kilka propozycji karm spełniających wymienione kryteria.

Royal Canin Renal with Chicken to karma w saszetkach polecana przy przewlekłej niewydolności nerek oraz kamicy moczowej i szczawianowo-wapniowej. Charakteryzuje się obniżonym poziomem fosforu, obecnością odpowiedniej ilości kwasów omega-3, a dodatkowy kompleks przeciwutleniaczy zapobiega rozwojowi wolnych rodników. Podobne właściwości i wskazania producent wymienia w przypadku karmy Royal Canin Renal with Beef. Dzięki dwóm wariantom smakowym pokarmu – z kurczakiem lub z wołowiną – opiekun ma możliwość urozmaicenia diety kota lub zachęcenia go do jedzenia wyborem ulubionego smaku. Obie karmy będą smacznym, a przede wszystkim zdrowym uzupełnieniem także dla diety opartej na karmie suchej.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów