Gdy nasz kociak pragnie kroczyć własnymi ścieżkami

Powszechnie uznaje się koty za zwierzaki domowego, ponieważ wiele spośród nich nigdy nie wychodzi na długo poza cztery kąty, mieszkając cały czas w domu czy w bloku. Zgodnie jednak z zewem natury, koty to zwierzęta dzikie, które bardzo trudno jest ułożyć i uspokoić – na pewno nie będą z natury grzeczne. Jeśli zatem odczuwają zew natury, będą mocno denerwować swoich właścicieli, wymuszając na nich możliwość odpoczynku poza domem. Teoretycznie, są po prostu drapieżnikami, buszującymi na polach czy lasach.

W jaki sposób opanować żądzę wolności naszych kotków?

Właściciele kociaków, domagających się spacerków na świeżym powietrzu mówią o tym, że zwierzęta wyraźnie cierpią z powodu tęsknoty za przestrzenią i ruchem. Niestety, ale w domowym zaciszu, przestrzeń jest wyraźnie ograniczona. Z czego bierze się więc takie zachowanie kociaka i co zrobić z domowym zwierzątkiem, które systematycznie domaga się wyjścia? Pozwolić mu na przechadzki na dworze czy też nie ustępować i nieco uciszać jego zapędy?

W wielu przypadkach chodzi o ruję...

Gdy nieodparta pokusa do wychodzenia na świeże powietrze pojawia się wraz z przyjściem pierwszych promieni słonecznych, może ona wynikać z okresu godowego kotów. Jest to silny instynkt, dotyczący zarówno kocurów, jak i kocic. Zwierzęta podświadomie będą poszukiwały partnerów do spółkowania, ponieważ będą dążyły do wydawania potomstwa. W wielu przypadkach, sterylizacja powinna nieco rozwiązać problem, ponieważ zwierzęta nie będą odczuwać popędu. Nigdy nie ma pewności, że zabieg sterylizacji w stu procentach rozwiąże problem potrzeby podróży naszego kociaka, jednakże może z całą go nieco osłabić.

Właściciel może także być po prostu stanowczy

Sterylizacja nie jest jedynym rozwiązaniem. Zdarza się bowiem, że wystarczy pozostać nieugiętym i obojętnym wobec zapędów zachowań kotów. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że takie zachowanie wymaga od właściciela sporo cierpliwości i asertywności, ponieważ koty są z natury uparte. Można także spróbować odciągać uwagę kociaka od jego potrzeby podróżowania, na rzecz innych przedmiotów, jak dobre jedzenie czy też odpowiednie zabawki.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów