Kot i zabawki – dlaczego ich potrzebuje?

W sklepach zoologicznych znajdziemy mnóstwo różnorodnych zabawek dla kotów. Niektóre z nich są lepsze, inne z kolei gorsze. Wybieramy je pod wieloma względami. Zależy nam jednak przede wszystkim na tym, aby nasz kot chętnie się nimi bawił. Czy zastanawialiśmy się kiedyś nad pytaniem, dlaczego kot potrzebuje zabawek?

W książce pod tytułem „Ty i twój kot” Davida Taylora znajdziemy informację, że koty zaczynają się bawić w wieku około 4-5 tygodni. Z niektórych obserwacji wynika, że zabawa ta jest typowa także dla wieku wcześniejszego. Zależy to pewnie od rasy oraz danego zwierzaka. Na samym początku kocięta bawią się same ze sobą oraz ze swoją matką. Są nieporadne, a ich zabawa polega głównie na wzajemnym zaczepianiu się i łapaniu za ogon. Z czasem jednak przychodzi zainteresowanie przedmiotami, które znajdują się wokół.

Zabawy takie okazują się niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju fizycznego w przypadku kociąt. Poprzez zabawę kocięta są w stanie rozwinąć swoją sprawność ruchową, która będzie oczywiście przydatna w dorosłym życiu, na przykład podczas polowania. Ulubioną wersją zabawy będzie zatem zabawa „w polowanie”. Poprzez zabawę koty uczą się także zachowań społecznych.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że niektóre zwierzęta bawią się jedynie w dzieciństwie. W momencie, kiedy zaczynają dorastać, niemalże błyskawicznie tracą ochotę do zabawy. Inaczej jest jednak w przypadku kotów. Te zwierzęta są chętne do zabawy w każdym wieku, nawet bardzo podeszłym. Należy szczególnie podkreślić, że koty to zwierzęta bardzo inteligentne i ciekawskie świata. Cechują się wysokim stopniem rozwoju psychicznego i dzięki temu zachowują zdolność do zabawy przez całe swoje życie.

W przypadku kotów, które całe swoje życie spędzają w domu, zabawa jest pewną namiastką polowania i pozwala na rozładowanie nadmiaru energii. U kotów bardzo silny jest instynkt łowiecki, w związku z czym należy go w jakiś sposób zaspokoić. W związku z tym, że w mieszkaniu kot nie ma okazji do prawdziwych polowań, zaczyna polować na zabawki. Największym powodzeniem cieszą się zatem te zabawki, które swoim wyglądem przypominają im naturalną zdobycz, a więc gryzonie i małe ptaki.

Koty mogą się bawić tak naprawdę wszystkim. Może to być kawałek papieru, listek, czy nawet kapsel od butelek. Mimo to, warto zaopatrzyć się w prawdziwe kocie zabawki. Futrzaki często się nudzą i zaczynają szukać czegoś nowego. Z drugiej strony jednak mają swoje ulubione zabawki i tylko nimi chcą się bawić.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów