Jak rozpoznać chorobę u kota?

W przypadku większości chorób, jakie mogą nękać naszego kota, podstawą skutecznej terapii jest jak najszybsze rozpoznane choroby. Jako właściciele i przyjaciele naszych czworonogów, powinniśmy więc umieć rozróżnić chwilowa niedyspozycję czy spadek nastroju od symptomów chorobowych, a w razie wystąpienia tych ostatnich – szybko i skutecznie reagować. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

Temperatura

Prawidłowa temperatura kociego ciała to ok. 38 – 39,3 stopnia Celsjusza. Jeżeli kot ma gorączkę, termometr z pewnością to wykaże. Jak zatem zmierzyć kotu temperaturę? Najlepiej jest mierzyć ją w odbycie, za pomocą zwykłego termometru, pamiętając jednak, by końcówkę posmarować wazeliną. Oczywiście, aby mieć jakiś punkt odniesienia, dobrze jest przynajmniej raz zmierzyć kotu temperaturę, kiedy jest zupełnie zdrowy.

Dziąsła

Zwykle kocie dziąsła mają ładny, różowy kolor. Jeśli natomiast nasz pupil zmaga się z jakąś chorobą, jego dziąsła zmieniają kolor, przy czym paleta możliwych barw jest tu bardzo szeroka – od bladoszarego, poprzez żółte, czerwone, aż po niebieskie.

Ospałość

Chory kot, podobnie, jak chory człowiek, jest znacznie bardziej ospały, niż zwykle. Jeśli nasz ulubieniec nie ma ochoty na zabawę, robi się dziwnie nieruchawy i godzinami siedzi w jednym miejscu, z pewnością powinno nas to zaniepokoić.

Brak apetytu

Brak apetytu jest u większości gatunków zwierząt najpewniejszym symptomem kłopotów ze zdrowiem, a koty nie są tu żadnym wyjątkiem. Co więcej, chory kot nie tylko nie je, ale też prawie w ogóle nie pije, skutkiem czego łatwo może dojść do odwodnienia jego organizmu.

Kuweta

Jeśli nasz kot nagle przestaje korzystać z kuwety, możemy stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem, ze nabawił się on infekcji dróg moczowych. Objawem może tu być nie tylko zaprzestanie sikania, ale też przeciwnie – sikanie poza kuwetą, zwłaszcza, jeśli nigdy wcześniej się ot nie zdarzało.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów