Przygarnięcie bezdomnego kota

Bardzo wiele kotów trafia do swoich właścicieli z ulicy. Niektóre się tam urodziły, inne zostały porzucone i są zmuszone żyć w nowym i bardzo niebezpiecznym otoczeniu. Fundacje oraz schroniska starają się walczyć z problemem kociej bezdomności, ale skala zjawiska jest ogromna. Niektórzy obawiają się przygarnięcia żyjącego na ulicy zwierzaka, nawet jeśli jest łagodny i wyraźnie garnie się do człowieka. Warto jednak rozważyć decyzję, gdyż dla zwierzęcia jest to często jedyna szansa na długie i bezpieczne życie. Pobyt w nowym domu warto rozpocząć jednak od zadbania o zdrowie zwierzaka, często nadszarpnięte pobytem na ulicy.

Choroby bezdomnych kotów

Przygarnięcie bezdomnego kota wiąże się z koniecznością wizyty u weterynarza – tylko w ten sposób jesteśmy w stanie ocenić jego stan zdrowia i wyleczyć ewentualne dolegliwości. Pierwszym krokiem jest wykluczenie wścieklizny, ale możliwie jest to tylko przez poddanie kota dwutygodniowej kwarantannie. Jeśli mamy już w domu koty, przed przyjęciem nowego, niezbędne jest wykonanie u niego testu na kocią białaczkę (FeLV) oraz wykluczenie niedoboru immunologicznego (FIV). Wykrycie białaczki nie przekreśla całkowicie adopcji, ale będzie wymagało zaszczepienia innych domowych kotów.

Koty żyjące na ulicach, w dużych skupiskach bardzo często cierpią także na koci katar. Łatwo dochodzi do zakażeń, a choroba ma tendencję do nawracania, dlatego konieczne jest jej szybkie wyleczenie i zaszczepienie zwierzęcia.

Wyeliminowanie pasożytów

Obecność pasożytów w organizmie kota może negatywnie wpływać na jego samopoczucie i zdrowie. Po przygarnięciu bezdomnego zwierzęcia należy więc profilaktycznie go odrobaczyć, podając przez kilka dni zalecone przez weterynarza tabletki. Po około dwóch tygodniach ponownie należy zastosować preparat odrobaczający, by usunąć z organizmu również te pasożyty, które wcześniej mogły znajdować się w formie larwalnej. Odrobaczenie jest także niezbędnym etapem poprzedzającym szczepienia – dzięki temu organizm nie musi już walczyć z pasożytami, co poprawia skuteczność podanej szczepionki.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów