Konsekwencje niewłaściwej diety

Tak samo jak w przypadku ludzi, u kotów zła dieta negatywnie wpływa na zdrowie i ogólną kondycję. Dlatego tak ważny jest dobór karmy zawierającej odpowiednią ilość mięsa oraz pozbawionej konserwantów i sztucznych barwników. Niewłaściwa sucha karma, to jednak nie jedyne zagrożenie w kocim menu. Nasi pupile niejednokrotnie potrafią wymusić dodatkowy posiłek z ludzkiego stołu, należy jednak pamiętać, że niektóre produkty są zdecydowanie niewskazane i mogą zagrozić zdrowiu.

Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia kotów produkty

Jajka

Białko kurzych jaj ma negatywny wpływ na kondycje skóry i sierści zwierzęcia. Jeśli podawane jest w nadmiarze małym kotom, konsekwencją może być zahamowanie wzrostu. Dodatkowo jaja wcześniej nieugotowane i pochodzące z niepewnego źródła mogą stać się powodem zatrucia salmonellą.

Rośliny cebulowe

Cebula, czosnek lub szczypior oddziaływają negatywnie na czerwone krwinki i przy dłuższym spożywaniu mogą prowadzić do anemii.

Mleko

Powszechne przekonanie, iż mleko jest podstawą diety kotów, jest niestety błędne. Nie każdy kot odczuje jego negatywny wpływ, ale zdecydowana większość zwierzaków nie trawi zawartej w mleku laktozy. Może to prowadzić do biegunek, które powtarzając się, grożą odwodnieniem. Jeśli chcemy zaserwować kotu ten smakołyk, musimy wybrać dostępne w sklepach zoologicznych mleko pozbawione laktozy.

Przyprawy

Sól, zioła i ostre przyprawy są powszechnie używane podczas przygotowywania posiłków dla ludzi, jednak w przypadku zwierząt są one niedozwolone. Z tego powodu niewskazane jest również dawanie kotu resztek oraz wędlin. Przyprawy i sól negatywnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego oraz nerek.

Czekolada

Słodycze są zupełnie zbędnym elementem diety kotów, przede wszystkim dlatego, że nie rozróżniają one słodkiego smaku. Konsekwencje ich spożywania to nadwaga oraz problemy z próchnicą i choroby przyzębia. Największym zagrożeniem dla zdrowia kotów jest jednak czekolada – spożycie 450 g może skutkować nawet śmiercią. To co dla ludzi wydaje się smakołykiem, dla kotów jest trucizną.

Podroby

W małych dawkach nie zaszkodzą zdrowiu, ale jeśli są podawane często, z pewnością negatywnie wpłyną na układ pokarmowy. Kotu grożą powtarzające się biegunki, zaparcia oraz wymioty.

Jak pokazują powyższe przykłady, wiele chorób może mieć swoje początki w niewłaściwej diecie. Odpowiednio dobrane pożywienie może natomiast pomóc w profilaktyce, a w przypadku wystąpienia dolegliwości stać się elementem terapii. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów