Jak leczyć nosówkę u kota?

Popularna nosówka to w gruncie rzeczy infekcja górnych dróg oddechowych, wywołująca u kota podobne objawy, jak zapalenie zatok u człowieka. Kiedy więc zauważymy, że nasz czworonóg cierpi, należy (mimo wyraźnych protestów ze strony samego zainteresowanego) jak najszybciej udać się do weterynarza i rozpocząć odpowiednie leczenie. Niezależnie jednak od wskazań strasznego człowieka w kitlu, możemy również sami podjąć pewne działania, by nasz pacjent jak najszybciej powrócił do zdrowia.

1. Czyszczenie i nawilżanie nosa

Podobnie, jak w przypadku zwykłego, „ludzkiego” kataru, należy od czasu do czasu wytrzeć koci nosek za pomocą miękkiej szmatki lub wacika, ponieważ zasychający w nim śluz stwarza poczucie dyskomfortu i dodatkowo drażni chorego zwierzaka. Aby zapobiec pękaniu wysychającego nosa, można po oczyszczeniu posmarować go oliwką lub wazeliną.

2. Pobudźmy apetyt

Chory kot nie ma ochoty nic jeść, ponieważ zwyczajnie źle się czuje, a przy tym ma zatkane zatoki, dzięki czemu zmysł węchu, który zwykle stymuluje jego apetyt, jest chwilowo wyłączony. Warto więc w okresie choroby zakupić karmę o mocniejszym aromacie, by mimo zatkanego nosa, jej zapach przebił się przez barierę śluzu i pobudził apetyt naszego pacjenta. Najlepiej sprawdzi się tu karma na bazie ryb lub konserw, które odznaczają się intensywnym aromatem.

3. Nawilżajmy

Każda infekcja może doprowadzić do odwodnienia organizmu, które, w cięższej formie, może stanowić nawet zagrożenie dla życia. Warto więc zadbać, by szczególnie w przebiegu choroby, nasz kot miał pod dostatkiem świeżej wody – nawet w przypadku, gdy wydaje nam się, że nie ma on ochoty pić.

4. Zapewnijmy ciepło i spokój

Ciepło i odpoczynek są naszemu kotu niezbędne, by zebrać siły do walki z infekcją i jak najszybciej ją pokonać. Nie próbujmy więc na siłę zabawiać osowiałego zwierzaka i zostawmy go w spokoju – dzięki temu będzie mógł zmobilizować wszystkie siły, by jak najszybciej wrócić do zdrowia.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów