Rozmnażanie się kotów w liczbach

Nie każdy opiekun kotki zdaje sobie sprawę, z jaką szybkością mogą rozmnażać się koty, a są to informacje bardzo istotne. Dla hodowców, świadomie podejmujących decyzję o rozrodzie, ilość kociaków i to, jak często się rodzą, może być dobrą informacją. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja kotów bezdomnych, bo ciąża kotki bardzo często oznacza kolejne maluchy pozostające na ulicy przez całe życie.

Płodność kotek

O gotowości do rozmnażania możemy mówić już około siódmego – ósmego miesiąca życia, czyli dość wcześnie. W ciągu roku aż trzykrotnie kotka może zostać matką, ciąża trwa około 60 dni, a już niedługo po porodzie możliwa jest kolejna ruja. Każdy miot to nawet cztery – sześć kociąt. Nawet jeśli te teoretyczne założenia nie zawsze się sprawdzają i w roku przyjdą na świat kocięta tylko z dwóch niewielkich miotów, to i tak oznacza około ośmiu maluchów. W niedługim czasie również one mogą stać się rodzicami. Proste obliczenia pozwalają uzyskać naprawdę przerażające liczby, jeśli chodzi o ilość kociąt, które może urodzić jedna kotka. Warto bowiem uświadomić sobie, co dzieje się z większością zwierząt pozbawionych domów – część z nich umiera w młodości z powodu chorób, niedożywienia i wypadków. Nawet jeśli udaje im się osiągnąć dorosłość, nadal czeka na nie szereg niebezpieczeństw.

Ograniczanie kociej populacji

Przepełnione schroniska i wiele błąkających się po ulicach kotów to konsekwencje dużej płodności zwierzaków, a często też nieodpowiedzialnych decyzji ludzi. Dlatego tak ważne jest szerzenie wiedzy o sterylizacji i kastracji. Zabieg to najlepsze wyjście w przypadku wolnożyjących kotów, nad których rozmnażaniem w innym wypadku nie mamy żadnej kontroli. Ale również odpowiedzialni opiekunowie domowych kotów powinni zadbać o przeprowadzenie kastracji w odpowiednim wieku. Powtarzająca się kilkukrotnie w ciągu roku ruja to dla kotek ciężki okres, porody są męczące i zawsze niosą za sobą ryzyko powikłań, a niechciane kocięta to niejednokrotnie kłopot dla opiekunów, którzy muszą znaleźć im nowe domy.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów